Кения записа четворна победа в Софийския маратон

Български атлети пък окупираха почетните стълбички в бягането на 10 км по улиците на столицата

13 Окт. 2024
Над 6500 професионалисти и аматьори участваха рамо до рамо в 41-вото издание на Софийския маратон, което се проведе днес по ново трасе, обхващащо за първи път западната част на столицата.
БГНЕС

Атлети от Кения триумфираха в четири от категориите на 41-вото издание на Маратона на София. Големият победител в класическото бягане на 42,195 км стана Шедрак Кимайо, който измина разстоянието за 2:15:04 ч.

През повечето време той бягаше рамо до рамо със сънародника си Корнелиус Чепкок, но успя да направи мощна финална атака след 40-ия километър. Чепкок завърши втори с изоставане от 21 сек., а трети финишира мароканецът Билал Марум на 1:29 мин. от първия.

От българите най-напред завърши Николай Николов, който се нареди девети с личен рекорд от 2:35:54 ч.

На класическата дистанция при жените убедителна победа записа кенийката Хариет Чеборе с време 2:38:25 ч. Тя нямаше никаква конкуренция сред дамите още от самото начало и финишира с аванс от 7:08 мин. пред втората - своята сънародничка и двукратна победителка в Софийския маратон Рут Матебо.

В полумаратона на 21,098 км успехът също бе за представители на Кения. Шампион с постижение от 1:04:17 ч. е Кенеди Роно, следван от сънародниците си Алберт Тонуй (1:04:33) и Космас Киген (1:04:52).

При жените тук първа стана Валънтайн Бенедек-Джебет с 1:12:04 ч., пред сънародничката си Мърси Чемутай (1:17:58) и нашата атлетка Силвия Георгиева, която развали тоталната кенийска хегемония с трето време (1:23:37).

На най-късата дистанция от 10 км пък на подиума се качиха само българи. Победата при мъжете е за Иво Балабанов с 30:12 мин., който изпревари Стоян Владков (31:04) и брат си Мартин Балабанов (32:06). При дамите победи Девора Аврамова с 34:23 мин., следвана от Памела Ени (36:09) и Алис Илиева (37:49).

На старт в трите дистанции в днешния ден застанаха общо над 6500 бегачи.