Кенийска атлетка подобри трети световен рекорд за два месеца

Фейт Кипйегон вече притежава най-добрите постижения на 1500 м, 1 миля и 5000 м

22 Юли 2023
Съперничките на Фейт Кипйегон във фамозното бягане са я вдигнали на ръце след финала за обща снимка. Общо 11 атлетки подобриха личните си рекорди на 1 миля в Монако снощи.

Фейт Кипиегон подобри трети световен рекорд в средните бягания само в рамките на 7 седмици.

На състезанието от Диамантената лига по лека атлетика в Монако 29-годишната кенийка победи на 1 миля с време 4:07.67 мин. Това е с близо 5 секунди по-добро бягане от досегашния рекорд, поставен от нидерландката Сифан Хасан през 2019-а - 4:12.33.

Кипйегон уверено водеше по време на цялата дистанция, а преди финала се откъсна с половин обиколка пред конкурентките си, за да финишира на 1609.3 метра с резултат №1 за всички времена.

За класата на бягането в Монако снощи говори и фактът, че макар Кипйегон да спечели с почти 7 секунди пред противничките си, пет от тях направиха национални рекорди, а общо 11 записаха лични постижения. Национални рекордьорки станаха ирландката Клара Магиън (4:14.58), етиопката Фреуени Хайлу (4:14.79), англичанката Лора Мюър (4:15.24), Джесика Хъл (4:15.34) - на Австралия и зона Океания, и Ники Хилц - на САЩ и Северна Америка (4:16.35).

"Тренирах много добре и бях дошла точно за такова постижение. Времето беше хубаво, състезанието - много добре планирано. Невероятно е да подобриш световния рекорд", заяви Кипиегон след финала.

В последните 7 седмици двукратната олимпийска (Рио`16 и Токио 2020) и двукратна световна (2017 и 2022) шампионка на 1500 м не спира да подобрява постижения. Тя започна на 2 юни, когато на Диамантената лига във Флоренция стана първата жена, пробягала 1500 метра под 3:50 мин. - 3:49.11 (преди това най-бърза в историята бе етиопката Гензебе Дибаба с 3:50.07)

Само седмица по-късно Кипйегон превзе Париж, като коригира най-доброто постижение на 5000 м и финишира за 14:05.20 мин. (старият рекорд бе на етиопката Летесенбет Гидей - 14:06.62).