За втори път в разстояние на два дни министърът на младежта и спорта Красен Кралев отправи остра критика към футболните съдии в България. След като в петък засегна темата пред Нова телевизия, днес той повтори тезите си надълго и нашироко пред БНТ. В обширен анализ на спортните постижения и разочарования през 2020 г. министърът акцентира най-пространно върху проблемите на футбола у нас.
"Генерално един от основните проблеми на българския футбол е съдийството - посочи Кралев. - Няма как при тези явни зависимости, които се демонстрират от българските съдии, и тяхното поведение на терена да се привлекат читави инвеститори в българския футбол. Никой няма да иска да си дава парите при такъв продукт и при такова отношение от страна на съдиите. Те отблъскват и публиката, отблъскват инвеститорите. Няма да говорим какво се случва с футболистите, как се обезверяват при серия от поредни отсъждания в тяхна вреда. Аз се надявам, че след конгреса на БФС това нещо ще се изкорени. Здраво трябва да се реже в съдийството, защото има много проблеми. Всеки път скандали, брутални отсъждания. Няма как да вървим напред, без да се реформира тази част от българския футбол. Няма какво да си крием главите като щрауси, просто трябва да погледнем проблемите, да ги кажем очи в очи и да има воля да се променят."
Спортният министър не пропусна да продължи любимата си тема за доскорошния селекционер на националния отбор Георги Дерменджиев, с когото влезе в открита словесна война след трагичното представяне на "трикольорите" в Лигата на нациите и пропуснатия шанс за класиране на отложеното за догодина Евро 2020.
"За радост на всички Георги Дерменджиев е минало за националния отбор - отсече Кралев. - Дано повече не преживяваме подобна срамна година. В Лигата на нациите имахме 6 мача, в които направихме две равенства и четири загуби, като за 540 минути вкарахме два гола. Запознах се с доклада на националния селекционер, но никъде не видях една самокритика, никъде не видях момент, в който да се каже, че треньорският щаб е сбъркал със селекция или в тактиката за провеждане на мачовете. Загубихме 4 точки в първите два мача от Лигата на нациите след 90-ата минута, и то след фрапиращи грешки в смените и в тактиката, а това не беше отбелязано никъде в този доклад. Надявам се, че подобни мигове ще бъдат спестени на българските фенове. Всички са запознати с мнението на цялата футболна общественост за работата на този екип и на този треньорски щаб. Аз категорично не съм съгласен, че това са най-добрите български футболисти, с които ние разполагаме. Това е ясно за всички. Виждаме представянето на младежите. В най-важния мач от години насам, който сме имали и който ни даваше шанс за класиране на Европейското първенство срещу Унгария, можеше да излезем в съвсем друго състояние, в друг състав. Много от самите играчи в националния отбор споделят, че няма настроение и самочувствие в съблекалнята. Кой трябва да им го предаде? Нали треньорът е този, който вдъхва самочувствието, вдъхва увереността на футболистите и той трябва да ги подготви за този мач. Нека да гледаме напред, защото имаме добро младо поколение."
Също за пореден път министърът неприкрито лобира за селекционера на младежкия национален отбор Александър Димитров, който е едно от спряганите имена да поеме овакантения треньорски пост в А тима.
"За да минем напред, трябва да си кажем къде са проблемите и на вътрешно ниво, в организацията на вътрешния шампионат, и при работата с националните селекционери. Не виждам много кандидати да има за треньори на националния отбор, защото осъзнават трудното положение в момента. При временно ръководство на БФС, при изключително тежка квалификационна група много малко са смелчаците, които ще се нагърбят да направят тази промяна. Струва ми се резонно Емил Костадинов да защитава тезата, че трябва да се даде път на млади треньори, които да минат с едно ниво напред, както се случва в Германия. Всички искат да вървят с набора си, с това поколение, с което са работили. От юношите и младежите да минат с по едно ниво нагоре", заяви Красен Кралев.