"Левски" е на 1/8-финал след изстрадан успех в Червен бряг

"Берое" вкара три гола в последните 10 минути и оцеля в турнира за Купата на България

21 Окт. 2020Обновена
Игралият като капитан на "Левски" в Червен бряг Валери Божинов се появи на терена с фланелка без логото на клуба. След почивката нападателят вече имаше "Л" на гърдите си, но пък скоро беше сменен - в 59-ата минута на негово място влезе Насиру Мохамед.
SPORTAL.BG

"Левски" прекъсна серията си от три поредни мача без победа и се класира за 1/8-финалите в турнира за Купата на България по футбол. Макар и мъчно, "сините" се справиха в гостуването срещу аматьорския "Партизан" (Червен бряг), постигайки обрат с 4:1.

На претъпкания градски стадион в северозападния град домакините, които са на 7-о място в регионалната Трета лига, шокиращо поведоха в резултата в 34-тата мин. чрез играещия треньор Любомир Иванов. Само две минути по-късно започналият за първи път като титуляр за "Левски" този сезон Валери Божинов изравни, а в 42-рата мин. столичани вече водеха след страхотен диагонален шут на Здравко Димитров.

В средата на втората част гостите от София съвсем си отдъхнаха, след като в 63-тата мин. бранителят на "Партизан" Петьо Петков си отбеляза автогол. Крайния резултат оформи Мартин Петков в 84-тата мин.

Наставникът на "сините" Георги Тодоров беше направил девет промени в стартовите 11 в сравнение с гостуването срещу "Славия" (0:1) в Ефбет лига през уикенда. Дебют за първия отбор направиха юношите Патрик-Габриел Галчев и Георги Александров, а Марин Петков за първи път беше титуляр. Божинов пък изведе "Левски" като капитан и застана на върха на атаката.

"Левски" пристигна в Червен бряг без още един от основните си футболисти - Найджъл Робърта. Часове преди двубоя нидерландецът претърпя катастрофа в София на път за ст. "Виваком Арена Георги Аспарухов", където бе сборът на тима преди отпътуването. Халфът не е получил травми при инцидента, но треньорът Тодоров прецени да не го включва в групата за мача.

Така Робърта, който няма гол за "Левски" от 28 юни, стана поредният играч, останал извън състава за гостуването днес, след Симеон Славчев, вратаря Николай Михайлов, Станислав Иванов, Андриан Краев, Паулиньо и Ивайло Найденов.

Днес се изиграха още пет двубоя от I кръг за Купата на България, като във всеки от тях победител излезе отборът от елитното първенство, гостуващ на тим от по-долните дивизии. Освен "Левски" място на 1/8-финалите си осигуриха "Славия", "Монтана", "Черно море", "ЦСКА 1948" и "Берое", като най-драматичен беше успехът на старозагорци.

Заралии бяха на косъм от сензационно отпадане срещу "Пирин", след като домакините на ст. "Христо Ботев" в Благоевград водеха с 3:1 десет минути преди края на двубоя. С голове на Алиун Фол в 81-вата и 84-тата и попадение на Гаюс Макута от дузпа в добавеното време обаче "Берое" стигна до забележителен обрат и продължава напред в турнира.

Резултати от 1/16-финалите за Купата на България*

20 октомври

"Кариана" - "Царско село" 0:1 (Педро 68)

21 октомври

"Партизан" (Червен бряг) - "Левски" 1:4 (Иванов 34; Божинов 36, Димитров 42, П. Петков 63-авт, Мартин Петков 84)

"Севлиево" - "Славия" 1:5 (Петров 22; Бенгюзов 30, К. Кръстев 48-д, 50, Вълчев 60, Стоев 90)

"Извор" (Горски извор) - "Монтана" 1:2 (1:1 - 76; Н. Цветков 56-д, Т. Тасев 90)

"Янтра" - "Черно море" 1:6 (Митев 6; Абреу 22, 70, Кики 33-д, 75, Иса 73, Велев 87)

"Дреновец" - "ЦСКА 1948" 0:6 (Бастунов 8, 28, Белчев 12-авт, Шопов 17, Гущеров 45-д, Д. Александров 88)

"Пирин" (Благоевград) - "Берое" 3:4 (Пр. Йорданов 5, 45+1, 66; Макута 41, 90+1, Фол 81, 84)

22 октомври

15:00 ч.: "Черноморец" (Балчик) - "Септември" (София), "Надежда" (Доброславци) - "Ботев" (Враца), "Оборище" - "Ботев" (Пловдив) (по "Диема спорт"), "Созопол" - "Етър"

3 ноември

13:30 ч.: "Загорец" (Нова Загора) - "Локомотив" (Пловдив) (по "Диема спорт")

4 ноември

13:30 ч.: "Спартак" (Варна) - "Арда"

13 ноември

13:30 ч.: "Спортист" (Своге) - "Лудогорец" (по "Диема спорт")

14 ноември

13:30 ч.: "Ботев" (Ихтиман) - "ЦСКА-София" (по "Диема спорт")

*Заб. Отборът на "Беласица" преодоля I кръг на турнира без игра и се класира директно за 1/8-финалите.