"Сините" загубиха с 1:2 домакинството си срещу "Ботев" (Пд)

Славиша Стоянович (вдясно) бе заместван от Живко Миланов (вляво), който може да води "Левски" и през следващия сезон.

Славиша Стоянович няма да е треньор на "Левски" през следващия сезон. Договорът на словенеца изтича в края на май и няма да бъде подновен. Причина за раздялата засега не е спомената, но се предполага, че изпадналият в тежка финансова криза клуб смята да освободи почти всички чужденци, включително и треньора, за да съкрати бюджета за заплати.

Стоянович се завърна в "Левски" в началото на ноември м.г., като тогава бе обявено, че договорът му е за две години. Той всъщност е за 1+1 сезон.

Говорих с доста хора - тук и в Европа. Нямаше нито едно отрицателно мнение за Славиша Стоянович. Мисля, че "Левски" намери правилния треньор!

Словенецът не е водил мач на "Левски" от победата с 1:0 над "Славия" на 21 март. След това той се разболя тежко от COVID-19 и постъпи на лечение във ВМА. След изписването си на 17 април той изкара две седмици под карантина и се очакваше да се върне на треньорската скамейка от началото на май. Това обаче и до момента не се случва. През цялото това време "Левски" беше воден от асистента Живко Миланов, който ще доизкара първенството, а има голяма вероятност да бъде назначен за постоянно и за сезон 2021/22.

Интересното е, че той от идването си до този момент Стоянович не се е водил треньор на "сините", тъй като клубът още не е разтрогнал официално с Петър Хубчев. Последният има да получава от "Левски" общо 1 млн. лв., заедно с екипа си.

По-късно от "Левски" потвърдиха за раздялата с официално съобщение:

"Г-н Стоянович ще изпълнява задълженията си на старши треньор на представителния отбор до края на сезон 2020/2021 г. в Първа пофесионална лига, след което контрактът му няма да бъде продължен. Всички в "ПФК Левски" изказваме своята благодарност и признателност на Славиша Стоянович и неговия екип за всеотдайната работа и му пожелаваме бързо и пълно възстановяване от тежко прекараната COVID инфекция, много здраве, лични и професионални успехи!"

Славиша Стоянович не бе на пейката и при домакинството тази вечер срещу "Ботев" (Пд), в което "Левски" записа загуба с 1:2. Това бе първа победа за пловдивския тим срещу "сините" в София от 31 години насам.

Мачът започна отлично за "Левски", като защитникът Живко Атанасов откри резултата с 4-ия си шампионатен гол за сезона. Той довкара топката, след като Мартин Петков беше улучил десния страничен стълб.

"Ботев" обаче нанесе удара си след почивката чрез ганаеца Емануел Току. Той вкара две попадения само в рамките на 4 минути. В 46-ата мин. Току изравни при разбъркване след изпълнение на ъглов удар, а в 49-ата изведе пловдивчани напред след сходна ситуация.

След края Живко Миланов коментира: "Допуснахме едно невнимание от три минути, което ни коства мача. За мен перфектно първо полувреме, но проблемът бе, че не успяхме да задържим същото ниво. Това е футболът и едно малко камъче може да обърне всички. Ще се запазим поуките. Момчетата ще продължат да допускат грешки, но трябва да продължават да играят. Липса на концентрация при головете. За нас бе по-важно да играем с настроение и комбинативно. Това се получи, само за седем минути през второто полувреме не бе така. Не сме разговаряли дали ще остана начело на тима. Надявам се ръководството да влезе в контакт с хората, на които им изтичат договорите и да ги задържим. Имаме нужда от спокойствие и финансова стабилност на клуба. Това е най-важното."

Треньорът на "Ботев" (Пд) Азрудин Валентич очаквано беше много доволен: “Страхотно, невероятно представяне през второто полувреме. "Левски" загуби увереност след двата бързи гола и просто се наслаждавахме на този мач. Тези три точки са за всички хора, които работеха в "Ботев" преди нас, за всички фенове на отбора. Трябва да се насладим на този момент - все пак над 30 години без победа тук. Показах пред този отбор моя балкански манталитет. Казах им, ако сгрешите - грешите. Това прави футбола по-интересен. Трябва да сме агресивни, бях такъв към играчите и те реагираха по най-добрия начин. Не искам да търся алиби за представянето ни, но преди паузата за националните отбори коронавирусът ни съсипа. Трябва да бъдем единни, ако искаме да печелим и вървим напред, защото този клуб има огромен потенциал. Мисля, че тези три точки могат да ни дадат тонус и да завършим сезона с позитивно чувство. Това е "Ботев", който искам да виждам!".