Медия без
политическа реклама

"Ливърпул" обира плодовете на правилната си политика

Клубът изгради отбор от футболисти на идеалната възраст, за разлика от съперниците си

25 Яну. 2020
"Ливърпул" не спира да печели, защото събра добри футболисти на идеална възраст.
ЕПА/БГНЕС
"Ливърпул" не спира да печели, защото събра добри футболисти на идеална възраст.

Когато "Ливърпул" срещна "Манчестър Юнайтед" в неделя, никой не се съмняваше кой отбор е по-добрият. Неизбежните сборни идеални състави предизвикваха хумор от едната страна и разочарование в другата.

 

Как се стигна дотук?

 

"Юнайтед" похарчи много пари само за да върви назад. Дори в момента клубът плаща повече за заплати от съперника си. А "Ливърпул" изглежда застрашително - отбор без очевидни слабости, технически отличен, физически издръжлив, психически стабилен. Мениджърът Юрген Клоп заслужава огромни похвали за визията, уменията си и ръководенето на хората, с което качи "Ливърпул" на върха, но би било грешка да се смята, че всичко това е просто щастлива случайност.

Успехът на "Ливърпул" се дължи и на стратегията, а най-ясното доказателство за това е възрастовият профил на тима, който дава на Клоп ключово предимство пред съперниците - а то не трябва да се пренебрегва. "Ливърпул" не просто има по-добри футболисти, въпросът е, че има по-добрите футболисти точно сега. Това е отбор, в който почти всички играчи са в златните си години. Средната възраст на тима е 27 години. Подобен показател може да има отбор, съставен от тийнейджъри и играчи над 30 години, или отбор с играчи в разцвета на силите си. При "Ливърпул" със сигурност е второто. 

Преди мача с "Юнайтед" 10 футболисти на "Ливърпул" бяха изиграли 1000 или повече минути във Висшата лига този сезон, а от тях капитанът Джордан Хендерсън е най-възрастният - на 29 г. Трент Александър-Арнолд е най-младият - на 21, но вторият след него е Андрю Робъртсън на 25. В резултат на това 73% от всички минути, изиграни от "Ливърпул" през този сезон, са били на играчи между 25- и 29-годишни. Това е огромна част, много по-голяма от тази при съперниците. За сравнение, при "Манчестър Сити" минутите за играчи между 25 и 29 г. са 57%. "Тотнъм" е с малко под 50%, "Манчестър Юнайтед" - с 40%, а "Арсенал" - 25%. 

 

Изграждането на състава на "Ливърпул" не е случайно

 

То е продукт на стратегията под ръководството на спортния директор Майкъл Едуардс. Клубът даде приоритет на нуждата да се привличат играчи в правилната възраст. "Ливърпул" не харчи парите си за нашумели тийнейджъри или за играчи, които вече са преминали идеалната възраст. Подписвайки с футболисти, които са малко преди пика си, клубът разчита да ги използва в най-добрите им години.

Да погледнем състава, спечелил Шампионската лига. С изключение на Александър-Арнолд, който идва от академията, и Хендерсън, играчът с най-много години в клуба, взет от предишното ръководство само на 20, всеки от останалите деветима е привлечен на възраст между 23 и 26. Перфектната възраст да имаш незабавно въздействие върху играта, но и да ставаш по-добър. 

Контрастът с "Юнайтед" по време на тяхното падение е много голям и се дължи основно на грешките на "червените дяволи", чиято политика заложи на даване на големи суми за млади играчи и по-големи заплати за по-старите. Трансферните суми там за по-опитни футболисти също не бяха малки. Хенрик Мхитарян бе взет за 38 млн. паунда на 27 г. през 2016-а, а година по-късно 40 млн. паунда бяха похарчени за 28-годишния Неманя Матич. Алексис Санчес бе направен най-добре платеният футболист на 29 г. Тези грешки доведоха до смяна на подхода. През лятото бяха купени 21-годишните Даниел Джеймс и Аарън Уан-Бисака. На това се гледаше като промяна, но в състава е още Антони Марсиал, който стана най-скъпият тийнейджър през 2015-а, чупейки рекорда, поставен отново от "Юнайтед" за Люк Шоу година по-рано. 

Не е изненада, че когато взимаш играчи, които не са в най-добрата си възраст, постоянството е проблем. Привличането на много младоци е рисковано залагане на потенциал, а на по-възрастни - мислене в краткосрочен план. Резултатът от двете е отбор, в който малко играчи са в най-добрата си форма. Такъв проблем имат и други отбори. Срещу "Борнемут" "Арсенал" излезе с трима играчи от младежкия отбор и четирима, които са прехвърлили 30-те. "Ливърпул" няма толкова играчи над 30 в целия си състав. "Челси" разчита на младежи и Франк Лампард получава похвали за налагането им, но победите често са следвани от загуби, а липсата на постоянство е неизбежна за младите играчи. 

 

Само "Ливърпул" успява да се справя всяка седмица

 

и причината е, че те работиха за това години наред. Сега обират наградите. Предизвикателството, разбира се, е да останат на върха, когато тези играчи станат по-възрастни. Такава беше съдбата на последния им тим, станал шампион преди 30 години. Тогава Йън Ръш, Стив Макмеън, Рони Уилън, Стив Никол и Рей Хаутън бяха на 28, Питър Биърдсли - на 29, а Алан Хансен и Брус Гробелаар бяха доста по-възрастни. "Ливърпул" беше наясно с нуждата от освежаване, но сбърка с новите играчи. Взеха футболисти на същата възраст като наличните, или тийнейджъри като Джейми Реднап. Дори появата на Стив Макманаман от академията не помогна, защото в тима почти нямаше играчи на правилната възраст.

Сега знаците са по-окуражаващи. През януари "Ливърпул" взе Такуми Минамино, 24-годишен японски национал, който не е недоказан и чиято кариера влиза в най-добрите години. 

Възходът на "червените" се дължи на качествата на играчите и на работата на Клоп. Правилните играчи са основното нещо, разбира се. Да знаеш къде да търсиш е важно. Но най-голямата разлика между "Ливърпул" и съперниците му е, че той знае какво търси. Това го качи на върха и може да го задържи там.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата