Олимпийските игри в Лондон `12 са "най-мръсните" в историята заради най-големия брой дисквалифицирани за допинг спортисти - 139. Това, разбира се, се дължи на въведеното още след Атина `04 повторно тестване, но фактът си е факт. А и откакто има реанализ, чрез него са уличени общо 148 спортисти на летни и зимни игри, от които 130 (по 65) в Лондон `12 и Пекин `08, но игрите отпреди 8 г. все пак водят черната класация.
На 12 август в полунощ изтече срокът, в който можеше да се правят реанализи на пробите от 2012-а. Защото по правилата на МОК срокът за това е точно 8 г. Което означава, че спортистите, чиито проби не са били анализирани повторно, както и онези, чиито случаи не са били вкарани в системата за наказателна процедура преди тази дата, може да си отдъхнат, дори и да са измамници - те няма да бъдат дисквалифицирани. Международната агенция за тестване (ITA), на която бе възложено да прави реанализите от името на МОК, още през юни обяви, че е завършила работата си и че има само още около дузина случаи, които са в процедура. Т.е. има голяма вероятност и по брой наказания след реанализ Лондон да изпревари Пекин.
На игрите през 2012-а са взети общо 5000 уринни и кръвни проби. От тях на реанализ бяха подложени малко над 2/3, което донякъде обяснява и огромния брой дисквалифицирани спортисти. При това едва 9 от тях са уличени по време на самата олимпиада, а останалите впоследствие. 65 положителни проби са били открити при реанализите, а останалите наказания са или за нередности в т.нар. биологични паспорти, или след информацията в доклада на комисията "Макларън", съставена през 2015 г. от МОК да разследва допинга в руския спорт.
С общата бройка от 139, досегашният рекорд от 81 санкции за допинг, поставен в Пекин `08, е чувствително подобрен. А, както бе споменато, дисквалифицираните спортисти може да се увеличат след приключването на все още незатворените случаи. И няма да е чудно бройката да се закръгли на 150.
Общо 39 медалисти от Лондон `12, включително 13 шампиони, трябваше да върнат своите отличия. Това все пак е по-малко от посрамените призьори от пекинската олимпиада - там бяха уличени 51 медалисти, от които 9-има златни.
Що се отнася до разпределението по държави, позорният списък оглавява Русия с 46 наказани състезатели. В Топ 5 са още три бивши съветски републики - Украйна (17), Беларус (15) и Казахстан (6), плюс Турция (14). Домакините от Великобритания нямат уличен спортист, докато САЩ са с двама - единият е сребърният медалист в щафетата на 4х100 м в атлетиката Тайсън Гей.
И като стана дума за атлетиката, при наказаните от Лондон `12 по спортове тя отново е Царица - общо 91 атлети. Следват я щангите с 34, след което бройката рязко спада на по 4 дисквалификации в колоезденето и борбата, докато останалите спортове са само с по 1 случай - кану-каяк, гимнастика, джудо, гребане и плуване.
Президентът на световната антидопингова агенция (WADA) Виголд Банка не е притеснен от големия брой наказания. Според него това е просто стъпка към възтържествуване на справедливостта.
"Реанализите на пробите от Лондон `12 доказаха ефективността си - заяви бившият спортен министър на Полша. - Това означава, че има справедливост дори и години по-късно, и то благодарение на новите методи за изследвания. Спортисти, които са били лишени от медали по нечестен начин, вече могат да празнуват. Тези резултати изпращат ясно съобщение, че ние няма да спрем да търсим възмездие за тези, които са мамили, и че винаги ще сме на страната на чистите спортисти."
Сър Хю Робъртсън, спортен министър на Великобритания по време на Лондон `12, обаче е скептичен относно справедливостта: "Трагедията е, че не можем да знаем колко състезатели са били ощетени от измамници на предишни игри. Фактът, че при реанализите от Лондон `12 излязоха повече положителни случаи от когато и да било, показва разрастването на проблема. А как да утешим измамените в предишни години?".
В думите на сър Хю има голяма доза истина. Допинг тестването на олимпиади бе въведено в Мексико `68. В Москва `80, бойкотирана от западните държави заради нахлуване на съветски войски в Афганистан през 1979-а, нямаше нито една положителна проба. Но всички в спорта са наясно, че това не може да е най-чистата олимпиада. Защото се знаят официалните разкрития за допинг в бившите СССР и ГДР, въобще в бившите соцдържави.
Знаят се и резултатите от частното изследване, което проф. Манфред Донике - тогава шеф на медицинската комисия на МОК, направи след игрите в Москва. Той използва нов метод за измерване на нивата на тестостерон в урината. Оказало се, че 20% от взетите проби, съхранявани в лабораторията на МОК, включително и тези на 16 шампиони, са с над допустимите нива на тестостерон.
Но не само страните от т.нар. Източен блок са имали свои програми за допингиране. Има много доказателства, че спортисти от САЩ, подпомагани от университети или компании за спортна екипировка, са влизали в програми за приемане на забранени субстанции. Преди няколко години излезе студия, разкриваща допинговата дейност на Федералния институт за спортни науки, основан през 1970 г. под шапката на вътрешното министерство на ФРГ. Той е финансирал изследвания за стероидите, тестостерона, естрогена, хормоните на растежа, инсулина и кръвните допинги, за да основе "системно допингиране под прикритието на изследвания". Във Великобритания пък лекари признаваха през годините, че са помогнали на някои от най-добрите спортисти на страната да използват анаболни стероиди.
Президентът на оргкомитета на Лондон `12, а сега шеф на Световната атлетика - Себастиан Коу, обаче също е във възторг от рекордния брой положителни проби.
"Ако не ходиш за риба, няма да хванеш риба, а и нивото на тестване в Лондон бе напълно различно, в сравнение с предишни олимпиади - казва той. - Добре е, че може да се анализира след време, когато са излезли още по-нови методи. Би било чудесно, ако ги имахме още тогава. Но и сега успяхме да уличим мнозина измамници в спорта."
ПОЛОЖИТЕЛНИ ПРОБИ В ЛОНДОН `12 ПО ДЪРЖАВИ
46 - Русия
17 - Украйна
15 - Беларус
14 - Турция
6 - Казахстан
4 - Молдова, Узбекистан
3 - Армения, Азербайджан
2 - Албания, Колумбия, Грузия, Мароко, Румъния, Саудитска Арабия, Словения, САЩ
1 - Бразилия, Китай, Франция, Италия, Латвия, Литва, Катар, Сейнт Кит и Невис, Испания, Сирия, Тринидад и Тобаго.
ДИСКВАЛИФИЦИРАНИ МЕДАЛИСТИ ОТ ЛОНДОН `12
Златни (13)
Надежда Остапчук (Блрс) - гюле; Татяна Лисенко (Блрс) - чук; Зулфия Чинсанло (Каз) - щанги, кат.53 кг; Мая Манеза (Каз) - щанги, кат.63 кг; Светлана Подобедова (Каз) - щанги, кат.75 кг; Иля Илин (Каз) - щанги, кат.94 кг; Мария Савинова (Рус) - бягане на 800 м; Иван Ухов (Рус) - скок височина; Юлия Зарипова (Рус) - 3000 м с преп.; Сергей Кирдяпкин (Рус) - 50 км сп. ходене; Аслъ Чакър (Тур) - бягане на 1500 м; Олекси Торохтий (Укр) - щанги, кат.105 кг; Артур Таймазов (Узб) - кл. борба, кат.120 кг.
Сребърни (16)
Давид Модзмонашвили (Груз) - св. борба, кат.130 кг; Евгениус Шуклинас (Лит) - кану, С1-200 м; Татяна Фирова (Рус) - 4х400 м; Юлия Гушчина (Рус) - 4х400 м; Антонина Кривошапка (Рус) - 4х400 м; Олга Канискина (Рус) - 20 км сп. ходене; Евгения Колодко (Рус) - гюле; Дария Пишчалникова (Рус) - диск; Светлана Царукаева (Рус) - щанги, кат.63 кг; Наталия Заболотная (Рус) - щанги, кат.75 кг; Апти Аукадов (Рус) - щанги, кат.85 кг; Александър Иванов (Рус) - щанги, кат.94 кг; Бесик Кудуков (Рус) - св. борба, кат.60 кг; Гамзе Бюлут (Тур) - бягане 1500 м; Александър Пятниця (Укр) - копие; Тайсън Гей (САЩ) - спринт 100 и 4х100 м;
Бронзови (10)
Хрипсиме Куршудян (Арм) - щанги, кат.+75 кг; Валентин Христов (Азер) - щанги, кат.56 кг; Ирина Кулеша (Блрс) - щанги, кат.75 кг; Марина Шкерманкова (Блрс) - щанги, кат. 69 кг; Кристина Йову (Мол) - щанги, кат.53 кг; Анатоли Чирику (Мол) - щанги, кат.94 кг; Татяна Чернова (Рус) - седмобой; Светлана Школина (Рус) - скок височина; Юлия Калина (Укр) - щанги, кат.53 кг; Сослан Тигиев (Узб) - св. борба, кат.74 кг.