Носителят на "Оскар 2014" за главна мъжка роля Матю Макконъхи е един от акционерите във футболния клуб "Остин", който играе дебютния си сезон в американската MLS. И макар тимът да е последен в Западната конференция с актив от 4 победи, 10 равенства и 4 загуби, той се радва на огромна популярност до голяма степен и заради звездния актьор.
Защото статутът на собственик за Макконъхи не е формалност. Холивудската звезда няма нищо общо с образа на типичния инвеститор - мълчалив бизнесмен в строг костюм, който се мярка на кадрите по изключителен случай или повод. А Матю, дори и когато е с костюм, той е в цветовете на "Остин". Той е много запален по отбора, устройва ярки пърформанси за феновете и даже ходи на тренировките.
Една от причините 51-годишният тексасец да инвестира в точно в този клуб е именно фактът, че е от родния му щат. Макконъхи дори и за секунда не се колебал, когато получил предложението. "Това е повече от просто качествена инвестиция в клуб. Това е качествена инвестиция в бъдещето на самия град. Най-популярната игра в света идва в един от най-мултикултурните, творчески и разнообразни градове на планетата", каза тогава той.
"Остин" принадлежи на инвестиционната компания Two Oak Ventures, с шеф Антъни Прекърт. Макконъхи е негов партньор заедно с бизнесмена Едуардо Маргайн, шефа на Dell Мариус Хаас и енергийния предприемач Брайън Шефифлд.
За влизането му в клуба голяма роля изиграва и любовта на актьора към спорта. Макконъхи подкрепя всички спортове в щата - ходи на студентските мачове по баскетбол и американски футбол. Университетът на Тексас дори го направи министър на културата на баскетболния тим. През 2019-а, например, звездата отиде на един от мачовете му в ярко оранжев костюм и подкрепяше баскетболистите от резервната скамейка, а те пък извоюваха първата си победа от 4 мача.
Но все пак не е без значение и фактът, че Макконъхи обича футбола. "Като млад играх футбол близо 12 години. Даже едно лято бях на кампа на "Тампа бей Роудис". Не бях кой знае колко добър, скоро излязох начело в класацията по червени картони, но това е дълга история", разказва той.
Когато среща бразилската си съпруга Камила Алвеш, той отново се заинтригува силно от футбола. "Обикаляйки света, го обикнахме още повече, защото това е единствената игра, която може да се играе където искаш: в града, извън града, от Тимбукту до Ню Йорк, в Рейкявик, Кейптаун, Кливланд, Малибу, Варшава - там, където просто има топка. Можеш да отидеш при когото и да е, не е нужно да се представяш или даже да си казваш името. Просто протягаш крак и топката лети към теб", обяснява Макконъхи.
Когато инвестира в "Остин" обаче, той не си позволява да се меси в клубните дела, оставяйки тази работа на професионалистите (спортен директор, например, е бившият национал на САЩ Клаудио Рейна). Макконъхи решава да помага в други сфери, където разбира повече. Той си поставя цел - да осъществи дългосрочен културен проект в клуба.
Най-добре засега му се получава работата с феновете. Още на първия домакински мач той се яви в зелен костюм, излезе на терена и с барабан в ръка даваше тон за скандирания на запалянковците. Освен това Макконъхи периодично ходи на тренировките на "Остин" и държи речи пред футболистите. Редовно дава интервюта на тема "Остин" и рекламира клуба в Инстаграм.
И резултатите са налице: миналия август, когато стадионът за 20 500 места дори още не бе завършен, клубът обяви, че е продал 15 500 абонаментни карти за дебютния сезон. В средата на ноември "Остин" представи и екипите си - зеленият цвят символизира яркостта и творческата енергия на столицата на Тексас. Всички налични екипи във фенмагазините бяха изкупени в рамките на 24 часа.
"Не мисля, че в САЩ футболът някога ще стане по-популярен от американския футбол или баскетбола - казва Макконъхи. - Но пък може да мине пред хокея на лед и бейзбола".