Мавродиева класира България в Топ 10 на европейската атлетика

Полша е №1 на второ поредно първенство в зала

05 Март 2019
Радослава Мавродиева и подгласничките ѝ Кристина Шваниц (Гер, вляво) и Анита Мартон (вдясно) позират с медалите си на церемонията по награждаване в Глазгоу.

Радослава Мавродиева спечели единствения медал от 6-членния ни отбор на европейското първенство на закрито в Глазгоу (Шот) и по този начин класира България в Топ 10, изпреварвайки сили в леката атлетика като Германия, Франция, Чехия, Унгария.

В неделя 31-годишната атлетка от Сливен победи с 1 см водачката в континенталната ранглиста за сезона в тласкането на гюле - Кристина Шваниц (Гер), като постигна 19.12 м, което е и неин личен рекорд (старият бе 19.10 м от държавното първенство миналия месец). Третото място зае шампионката от 2017 г. Анита Мартон (19.00 м), което се оказа и единственото отличие на Унгария в Глазгоу.

"Беше фантастично да спечеля на националния празник. Този медал е за всички българи, които ме подкрепяха. Беше време да стана първа. В момента не мога да повярвам. Не гледах резултатите, просто излязох и се състезавах. Имам прогрес - бронза през 2015 г., среброто през 2017 г. и сега златото. Беше моето време да спечеля титлата, надявах на тази титла от много години", каза Мавродиева.

Златният ѝ медал е първи за страната ни от еврошампионат на закрито след този на Ивет Лалова на 200 м от 2005 г. Това е и 28-а титла за България на континенталните форуми в зала и общо 92-ро отличие.

С него България подели 10-о място в класирането по медали с Азербайджан, Сърбия, Италия, Кипър и Швейцария, които също завършиха с по 1 титла. На второ поредно европейско в зала Полша е №1 с 5 златни и 2 сребърни, следват Великобритания с 4-6-2, Испания с 3-2-1 и Норвегия с 2-1-1. С повече от една титла са и руските атлети (2-0-1), но те се състезават като неутрални заради продължаващото наказание на тяхната федерация след допинг скандала от 2015 г. Германският тим пък остана зад българския, просто защото не взе титла (водещ при подреждането е броят на златните медали). Иначе има 5 (0-4-1), същото се отнася и за Франция и Украйна (по 0-2-3).

От останалите българи в Глазгоу само Тихомир Иванов (скок на височина) достигна до финал, където подели 4-тото място със скромните 2.22 м. Световната шампионка за девойки до 20 г. Александра Начева остана 17-а в тройния скок при първото си участие на голямо първенство при жените. Митко Ценов и Иво Балабанов са съответно 28-и и 34-ти в бягането на 3000 м, а Денис Димитров е чак 39-и в спринта на 60 м.