Медия без
политическа реклама

Младите все повече се пристрастяват към залагания на спорт онлайн

Най-уязвимата група е на 18-24-годишните, които често рискуват повече, отколкото могат да си позволят

05 Яну. 2024
Залаганията вече може да се правят с едно кликване на телефона, дори и наживо

Онлайн залаганията са много по предпочитани и вече по-разпространени от залаганията "лице в лице", в съответен пункт. Освен това младите хора, на възраст между 18 и 24 г., са най-склонни да заложат повече, отколкото могат да си позволят да загубят, при това нараства броят на залагащите изключително на спортни състезания.

Това показват две изследвания на разпространението на онлайн хазарта - на университета Рутгърс в Ню Джърси и от компанията за маркетингови проучвания Ipsos.

Изследователите от "Рутгърс" подчертават съществуването на дълбока връзка между хазарта и психичното здраве. Изводът е, че злоупотребата със залаганията е голям проблем, като вероятността те да се превърнат в разрушителни е огромна. 

В момента социалните медии оказват значително влияние във всички области. Не прави изключение и хазартната индустрия. Въздействието на всякакви спортни събития, които са постоянно в новините - и в традиционни и в социални медии, както и новите тенденции, продължава да привлича нови и нови привърженици на залаганията. И доста голям процент от тях се превръщат от случайни комарджии в пристрастени.

Установено е също така, че около 33% от хората на възраст 18-24 г. предпочитат да правят залозите си в интернет. При първото проучване - през 2017 г., те са били малко над 6%.

Същевременно младите хора са възрастовата група, която залага най-много и същевременно е най-трудна за контролиране заради лекотата, с която вече може да се прави залог - само с щракване на мобилен телефон, iPad или друго устройство. При това за повечето спортове се предлагат залагания и на живо, докато върви самото събитие.

Нараства и вероятността младите да се превърнат във високорискови комарджии. В момента един на всеки пет се пристрастява и развива депресия, тревожност, психични заболявания. Съпътстващи "щети" са семейните и социални травми, произтичащи от тяхното поведение. 

Същевременно почти половината от всички залагащи на възраст между 18 и 24 г. казват, че са рискували повече, отколкото са могли да си позволят да загубят, разкрива изследване на Ipsos във Великобритания от края на ноември 2023 г.​ 

От младежите, които са залагали през последните 12 месеца, 42% казват, че това е станало с поемане на големи финансови рискове, докато 36% признават, че или са взели пари назаем, или са продали вещи, за да направят залог. Мнозинството твърдят, че се чувстват виновни за поведението си, а цели 39% дори са имали проблеми с психичното здраве, свързани с хазарта през последната година. 

При това броят на съсредоточените предимно към спорта се увеличават и над 1/3 от анкетираните казват, че са залагали на спортни събития, най-често на футболни мачове.

Ключови думи:

залози, хазарт, букмейкъри

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?