Медия без
политическа реклама

МОК: Русия си изтърпя санкцията за допинга

Олимпийският шеф Томас Бах подкрепи страната, след като тя наруши споразумението си с WADA и отказа достъп до московската лаборатория

03 Яну. 2019
сайт на Кремъл
Томас Бах (вляво) вече си навлече критики от САЩ и Великобритания с изявлението си за Русия.

МОК няма да отстрани Русия от участие на олимпийските игри в Токио през 2020 г., въпреки че руската антидопингова агенция (РУСАДА) най-вероятно отново ще загуби лиценза си, който й бе върнат през септември. Това обяви президентът на МОК Томас Бах. Русия наруши споразумението си със световната антидопингова агенция (WADA) от 20 септември и не й даде достъп до московската лаборатория в срок - 31 декември 2018 г. Това бе едно от условията за окончателно вдигане на наказанието на РУСАДА, което бе наложено през ноември 2015 г.

Петимата експерти на WADA, водени от д-р Хосе Антонио Паскуал, така и не са получили достъп до базата данни на лабораторията, и Паскуал си е тръгнал от Москва още на 21 декември. През ноември президентът на WADA сър Крейг Рийди обяви, че има "абсолютна гаранция", че екипът ще бъде допуснат. Сега има вероятност РУСАДА да загуби пак лиценза си още на съвещанието на независимия комитет за проверка на съответствието на антидопинговите агенции (CRC) към WADA в Монреал (Кан) на 14 и 15 януари.

Това доведе до спекулации, че ще има забрана за участие на руски спортисти в Токио 2020. Русия получи забрана да участва под свой флаг на зимните игри в Пьончанг (Кор) миналия февруари, а представителите й се състезаваха като "олимпийски спортисти от Русия". Според Бах обаче страната вече е изтърпяла наказанието си след доклада на WADA, че употребата на допинг там е била с държавна подкрепа.

"За Пьонгчанг наказахме системното манипулиране на руската антидопингова система по време на игрите в Сочи през 2014 г. МОК санкционира замесените според нивото им на отговорност. Същевременно спазихме принципа за индивидуална отговорност. Създадохме път, по който чистите руски спортисти участваха, но при най-стриктни условия. С наказанието за Пьонгчанг руският олимпийски комитет изтърпя санкцията, докато при други организации процедурите продължават", каза Бах в новогодишното си обръщение.

Неговото мнение вече доведе до критики. Изп. директор на американската антидопингова агенция (USADA) Травис Тайгарт нарече ситуацията "пълен смях и срам за WADA и световната антидопингова система".

"През септември WADA премести гредите на вратата и върна Русия против желанието на спортисти, правителства и публиката. Правейки това, WADA гарантира, че Русия ще предаде доказателствата за допинг схемата. Никой не е изненадан, че срокът не бе спазен и е крайно време WADA да спре да се връзва на руснаците и да обяви, че агенцията им не съответства на правилата", каза Тайгарт. Британската антидопингова агенция (UKAD) също призова РУСАДА да бъде отново лишена от лиценза си.

От WADA са се обърнали към руския спортен министър Павел Колобков и генералния директор на РУСАДА Юрий Ганус, за да ги "запознаят със ситуацията и да им напомнят следващите стъпки в процеса".

"Горчиво съм разочарован, че получаването на данните от бившата московска лаборатория не е било завършено до уговорената дата. Работихме с руските власти за изпълняването на задачата до крайния срок, което бе в интерес на чистия спорт. Процесът, одобрен от изпълкома на WADA през септември, ще започне отначало", коментира сър Крейг Рийди.

Първият доклад на WADA бе направен след разследване на германската държавна телевизия ARD, според което 99% от руските лекоатлети използват допинг. През 2015-а WADA съобщи, че държавата е подкрепяла употреба на забранени вещества, и отне лиценза на РУСАДА. Бившият шеф на московската лаборатория Григорий Родченков, който избяга в САЩ и стана информатор на WADA, обяви, че десетки руски спортисти са мамили по време на игрите в Сочи`14. В доклад от две части независима комисия на WADA начело с проф. Ричард Макларън обяви, че в продължение на 4 години Русия е поддържала програма за употреба на допинг, а над 1000 руски спортисти са нарушавали антидопинговите правила. МОК не забрани руско участие в Рио`16, оставяйки на съответните спортни федерации да решат - в резултат се състезаваха 271 руснаци. В Пьонгчанг`18 участваха 169 руснаци, но не под флага на държавата.

Ключови думи:

МОК, РУСАДА, допинг, Токио 2020

Още по темата