Националките опитаха да се опрат на Турция, но безуспешно

България претърпя втора разгромна загуба в олимпийската квалификация по волейбол

17 Септ. 2023
Атака на Елена Бечева (№9) е спряна от двойния блок на Турция, изграден от капитана Еда Ердем (№14) и Деря Джебеджиоглу (№11).
FIVB

Втора поредна тежка загуба допусна българският национален отбор по волейбол в олимпийската квалификация за жени в Токио. Във втория ден от турнира в зала "Йойоги Нешънъл Джимнезиум" селекцията на Лоренцо Мичели беше разгромена с 0:3 (-20, -19, -15) от състава на Турция.

В първите два гейма волейболистките ни опитаха да се противопоставят на новия европейски шампион, като във втората част дори няколко пъти успяха да поведат в резултата, включително след десетата точка. Само че в най-важните моменти съперникът демонстрира класата си и не позволи никаква съществена драма в развоя.

За разлика от първия мач (0:3 срещу Белгия), този път италианският ни треньор пусна в игра три от шестте състезателки, взети от девическия отбор до 19 г. Като резерви се появиха разпределителят Маргарита Гунчева (17 г.), диагоналът Микаела Стоянова (18 г.) и посрещачът Виктория Коева (18 г.).

Стоянова дори записа 2 т. в атака като смяна на титулярния диагонал Радостина Маринова, отбелязала 9 т. (1 блок). Също с 9 т. завърши капитанът Мирослава Паскова-Кънева (1 ас, 1 блок), като това бяха двете най-резултатни волейболистки в нашия състав. Борислава Съйкова се отличи със 7 т. (2 аса, 3 блока).

За туркините топреализатор стана натурализираната Мелиса Варгас с 15 т. (1 ас, 1 блок), капитанът Еда Ердем добави 13 т. (2 аса, 1 блок), а Ханде Баладън допринесе с 11 т. (3 блока).

Така българките остават без спечелен гейм от началото на надпреварата и са в дъното на класирането сред осемте отбора. Турция е лидер с пълен актив от 6 т.

Следващият мач на България е във вторник (19.IX) срещу олимпийския и световен вицешампион Бразилия. Останалите ни съперници са домакинът Япония (20.IX), Перу (22.IX), Аржентина (23.IX) и Пуерто Рико (24.IX). Квоти за игрите в Париж 2024 ще получат първите два отбора в крайното класиране.

🔴 Olympic Qualification LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/TV?ytv=dWatch the women's highlights between Türkiye and Bulgaria from (Pool) of ...