Натурализирана холандка направи уникален дубъл

07 Окт. 2019
Сифан Хасан не остави никакъв шанс на конкурентките си в бягането на 1500 м.

Етиопката с холандски паспорт Сифан Хасан стана първата атлетка в историята, спечелила златни медали на 1500 и 10 000 м от едно и също световно първенство. Натурализираната поданичка на Кралство Нидерландия, която триумфира в дългата дистанция в третия ден от шампионата в Доха на 29 септември, беше най-бърза и в предпоследния ден в катарската столица на 5 октомври.

В по-късата дисциплина Хасан постави нов рекорд на световните първенства от 3:51,95 мин., което е и нов европейски рекорд. Предишното върхово постижение на Стария континент беше 3:52,47 мин. на Татяна Казанкина (СССР) от 13 август 1980 г.

Подгласнички на новата световна шампионка на ст. "Халифа" станаха Фейт Кипйегон (Кен) с национален рекорд от 3:54,22 мин. и Гудаф Цегай (Ет) с личен рекорд от 3:54,28 мин.