Медия без
политическа реклама

Най-странните победители в Световните покер серии

16 Авг. 2020
Крис Мънимейкър показа, че всеки може да спечели голямата премия, и промени покер индустрията.
Крис Мънимейкър показа, че всеки може да спечели голямата премия, и промени покер индустрията.

Световните покер серии (WSOP) са печелени от удивителни хора. Един нямал представа какво да прави с $10 млн., друг изгубил 1/4 от премията, а трети преобърна цялата индустрия.

Главното събитие на Световните серии всяка година е турнирът по безлимитен Тексас холдем (Texas Hold 'em - при него на масата има до 5 отворени карти, които са общи и всеки играч може да ги използва за образуване на своя комбинация). Той се провежда в Rio All Suite Hotel and Casino в Лас Вегас, вноската за участие е $10 000, а край масите сядат хиляди, които мечтаят да спечелят милиони. Ето историите на няколко човека, които постигнаха тази мечта. 

 

Крис Мънимейкър (премия от $2.5 млн.)

Крис е един от онези, които завинаги промениха тази индустрия. През 2003 г. човекът с подходящата фамилия (Moneymaker - машина за пари) стига до главния турнир онлайн, като внася всичко на всичко $39, и печели $2.5 млн. Той показа, че може да се успее и с малка вноска и любителите на игри с карти, геймъри и търсачи на лесни пари се насочват към покера, който придобива сегашния си вид - с милиони играчи, хиляди ежедневни онлайн турнири и кеш игри.

Бащата на Крис го запознава с картите - учи го на блекджек, а веднъж пред очите му отваря куфарче със спечелени на карти $50 000, което поразява детето. В колежа Крис чува за спортните залагания и в първата си година изкарва от тях $60 000, които после проиграва на 4 мача. След това се отказва от алкохола, завършва университет, жени се, започва работа като пътуващ търговец и обикаля Щатите. След атентатите на 11 септември 2001 г. в САЩ отменят временно вътрешните полети и за да изкарва нещо, Крис започва да играе покер онлайн. После се връща към старата работа, но продължава да играе и покер.

През 2003 г. Мънимейкър се регистрира на турнир срещу $39 и дори не забелязал, че това е сателит - една от квалификациите за Световните серии. Дотогава нито веднъж не бил играл в турнир на живо и смятал, че бързо ще отпадне. Но доста спокойно преминал във втория, а после и в третия ден. Оказвайки се на ТВ масата, той се проявява като мил, малко срамежлив сладур, който играе добре и агресивно. Даже отстранява двукратния световен шампион Джони Чен, чието присъствие отначало го парализира.

За всеобщо удивление Мънимейкър стига до хедсъпа (финалната двойка играчи) срещу професионалиста Сам Фархи, който отказва да си поделят парите, считайки победата за вързана в кърпа. Но Крис успява да го блъфира и повежда. В последното раздаване на масата има отворени J♠ 5♠ 4♣, Фархи има J♥ 10♦, а Крис - 5♥ 4♠, и двамата залагат всичко. Крис прави търн (отваряне на четвърта карта на масата) - 8♦, а след това и ривър (пета карта) - 5♣, и печели, създавайки Ефекта "Мънимейкър", заради който хората се втурват да играят покер като луди.

След данъците Крис остава с чисти $800 000, които дава на жена си, с която се е развел по нейно желание веднага след турнира. Оттогава успява да се ожени още веднъж, става посланик на покера и охотно разказва историята си. Продължава да играе, като спечелените от покер пари от него до момента са $3.7 млн. 

 

Грег Реймър (премия от $5 млн.)

Реймър става шампион на следващата година. Но печели два пъти повече пари заради Ефекта "Мънимейкър", защото през 2003-та в главното събитие на Световните серии участват 839 души, а през 2004-та те вече са 2500.

Дотогава Реймър е адвокат по патентите във фармацевтична компания, но играел нелошо в лимитния холдем. Още през 1995 г. спорел със съпругата си, че може да стане покер професионалист. По онова време получава и прозвището Fossilman ("Изкопаемото"), защото за кард холдър (предмет, който играчите слагат върху картите си по време на раздаване) ползва камъче със следи от вкаменелости. Пак него използвал и в Световните серии, а при важните раздавания надявал кръгли холографични очила - като очите на гущер, които, заедно с агресивния му стил на игра, ужасявали съперниците.

Оттогава Реймър не е печелил много пари от WSOP, макар да е показвал стабилни резултати в сериите Heartland Poker Tour (последната му победа там е от 2019-а). Написа книгата "Печелившата турнирна стратегия на Изкопаемото" и подготвя още две.

 

Джейми Голд (премия от $12 млн.)

ТВ продуцентът Джейми Голд е човекът, взел най-големия приз в историята на Световните покер серии. Веднага след това той отива на съд, защото анонимен спонсор, който платил участието му в турнира, изисква дял. Конфликтът все пак е разрешен със споразумение.

Голд е феномен. От шестте турнирни дни, в 4 той завършва като чип лидер (човека с най-много спечелени пари). Създава си неособено приятен образ: прекалено говори край масата, дразни противниците. Не е чудно, че те твърдо не му вярвали. Той казвал, че блъфира - те се оттегляли; обявявал че има отлична ръка - те наддавали. А Голд не лъжел, затова пред него купчината чипове все растяла.

След победата си Джейми не става суперзвезда на покера. Рядко играе пред публика, макар да са го виждали и на турнири с вноска $60. Но пък организира големи благотворителни турнири и шоу програми с покер. Понякога дава интервюта, а в Туитър сам се нарича бизнес ангел.

 

Петер Ийстгейт (премия от $9.15 млн.)

През 2008 г. датчанинът Ийстгейт стана най-младият победител в Световните серии - само на 22 г., като в хедсъпа побеждава руснака Иван Демидов. През 2009-а печели турнира Caribbean Adventure и получава $343 000, става втори в Европейския покер тур и 8-и пак на същия тур през 2010 г.

През същата тази 2010-а Петер обяви, че зарязва покера и даже предложи на аукцион шампионската си гривна, дарявайки цялата сума от $147 000 на УНИЦЕФ. В този период той пътешестваше, играеше покер, имаше спонсорски договор с покер платформа, която покриваше загубите му при игра на живо. Но си остана интроверт - камерите и вниманието го смущават.

А най-много за решението му да се откаже повлия световното по футбол през 2010 г. Година по-рано Петер започва да залага на спорт и за 9 месеца проиграва малко повече от $500 000. На Мондиал`10 в началото изкарва $500 000, но на 1/4-финалите вече е назад с $1.2 млн. За да ги избие, залага нови $500 000 - че Испания няма да стане световен шампион... Така проиграва общо почти $2 млн.

Ийстгейт осъзнава, че става зависим от хазарта и руши живота и покер кариерата си. В турнирите на живо е печеливш, но онлайн отива на високи лимити, където попада на хора, играещи по-добре. Петер живя в Англия няколко години, след това се върна в Дания и започва да търси себе си. През 2013-а искаше да стане инженер, учи 4 месеца и се провали на 4 изпита. След това замисляше да бъде учител, но след 3 месеца преподаване се отказа. Сега живее скромно в Дания. Прави много разходки, прекарва всеки ден "както останалите прекарват неделите" и казва, че има пари за 200 години напред.

 

Мартин Якобсон (премия от $10 млн.)

Шведският професионалист Мартин Якобсон е най-титулуваният играч, стигнал до финалната маса през 2014 г. Там играе великолепно, концентрирано и почти не допуска грешки. Дори слага своите фенове на далечните редове, за да не го разсейват. В хедсъпа играе срещу норвежеца Стивенсон и печели. А след това изпада в странно състояние. Спомня си, че след победата отлита за Мексико, където самотен броди по плажа и се опитва да свикне с мисълта, че вече има $10 млн. - искал победата, но нямал никакъв инвестиционен план.

Губи мотивация - почти 2 г. не можел да се насили да играе срещу много по-гладните за премии съперници. След това осъзнал, че покерът се е изменил - появили се т.нар. солвъри (програми, подсказващи оптимално отиграване в определени ситуации) и трябва да учи още доста. Сега все още играе в малки турнири на живо, но отдавна не е сядал на финални маси. 

Извън покера Якобсон пише туитове в подкрепа на Грета Тунберг и прави подкасти. Стана биохакер, занимава се със смесени бойни изкуства и мечтае да основе франчайз за здравословен фастфуд.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

покер