Назарян е на финал на европейското по борба

Трябва да се боря по-умно, за да стана шампион, каза националът

10 Февр. 2020
bul-wrestling.org
Едмонд Назарян стигна финал още в първото си участие на европейско при мъжете.

Едмонд Назарян се класира на финал на европейското първенство по борба в Рим. Синът на селекционера на националния отбор Армен Назарян ще се бори утре за златото в неолимпийската категория до 55 кг в класическия стил.

18-годишният борец, за когото това е дебют на голямо първенство при мъжете, се класира на финала след победа срещу световния и европейски шампион от 2018 г. Елданиз Азизли (Азер). Назарян, който е двукратен европейски шампион за кадети, изоставаше с 0:5, след като получи точка за пасивност, а след това и още 4 заради две пренасяния. В началото на втората част българинът изравни до 5:5, а 31 секунди преди края на схватката тушира съперника си. На финала националът ще срещне руснака Виталий Кобалоев.

Преди това Назарян постигна две убедителни победи. В първата си среща той победи с технически туш 8:0 Сноре Лунд (Нор) само за 51 секунди. На 1/4-финала Назарян бе убедителен и срещу представителя на домакините Джовани Френи и спечели с технически туш 14:2 след минута и 37 секунди.

"Този финал е голяма отговорност за мен. Искам да стана шампион, ще се подготвя много добре. Трябва да се боря по-умно, за да стана шампион", каза Назарян пред "Нова".

От останалите национали с шанс за медал е и Айк Мнацаканян (кат. 77 кг). Арменецът с бъгларски паспорт загуби с 3:5 от азера Санан Сюлейманов, който обаче стигна финал и го изтегли в репешажите. Там първи съперник на национала ще е Матео Мафедзоли (Ит).

Състезаващият се за България египтянин Тарек Абделсалам (кат. 87 кг) постигна две победи – с 3:1 срещу Петер Новак (Чех) и с 3:0 срещу Емил Сандал (Шв), но на четвъртфиналите загуби от европейския вицешампион за 2019 г. Ислам Абасов (Азер).

Никълъс Сулев (кат. 63 кг) отпадна след загуба с 0:9 от Рахман Булуджи (Тур). Радослав Георгиев (130) пък отстъпи с 0:6 от Микола Кучми (Укр).