Медия без
политическа реклама

Нова история с привкус на допинг около българските щанги

Мая Иванова и още 40 състезатели не са допуснати до участие на Евро`19 заради пропусната регистрация в антидопинговата система

08 Апр. 2019
Ангел Русев и Ивана Петрова донесоха първите медали за България на европейското първенство в Батуми.
ЕПА/ БГНЕС
Ангел Русев и Ивана Петрова донесоха първите медали за България на европейското първенство в Батуми.

Двукратната бронзова медалистка от европейски първенства Мая Иванова и още 40 щангисти не бяха допуснати до участие на започналото в събота първенство на континента по вдигане на тежести в Батуми (Груз) заради нарушаване на антидопинговите правила. Броят на спрените състезатели е 10% от предварително заявените 401 души и предизвика масово недоволство сред засегнатите 19 национални федерации, чиито представители са в Грузия.

Става въпрос за системата ADAMS (Anti-Doping Administration and Management System), въведена от световната антидопингова агенция WADA. В нея 4 пъти в годината щангистите трябва да въвеждат своето местонахождение за следващите поне два месеца, за да бъдат откривани от служители на WADA за внезапни проверки. Последният такъв срок изтече на 31 март 2019 г. А по новите правила на IWF всеки щангист, който не е предоставил информация за това къде ще живее и тренира в следващите минимум 60 дни, няма право да участва на турнири под нейна егида.

Оказа се, че сред тези, чиито данни не са в ADAMS, е и 28-годишната Мая Иванова, която замина с отбора за Батуми и трябваше да участва снощи в състезанието на кат. до 55 кг. Според старши треньора на националния отбор Иван Иванов нашата федерация е пуснала заявката навреме, но заради софтуерен проблем името на Иванова не е попаднало в системата. По подобен начин обясняват своите случаи и представителите на останалите 18 държави, чиито щангисти бяха спрени от участие по време на техническата конференция за Евро`19.

Всички настояват, че проблемът е софтуерен. Но това не се приема за достатъчно добра причина и от световната федерация по вдигане на тежести (IWF), и от WADA. От IWF изтъкват, че заради същото в последните два месеца не са били допуснати до участие щангисти на турнири, валидни за олимпийска квалификация в Азия, Северна и Южна Америка. На световното първенство в Ашхабат (Туркм) миналия ноември пък повече от 70 състезатели не вдигаха заради същия пропуск.

Генералният секретар на IWF Атила Адамфи коментира ситуацията така: "Тъжни сме, че независимо от многото ни напомняния 41 спортисти не са легитимни за участие на европейското първенство. Възможно е някои щангисти да пропуснат и олимпийските игри в Токио, защото не са предоставили предварителна информация за местонахождението си. Знаем, че системата не е перфектна, но да кажеш: "Имах технически проблем", не е приемливо извинение".

Говорител на WADA пък заяви, че ако някои федерации или състезатели са имали проблеми с компютърната система, има и други начини, като например да се обърнат към своята национална антидопингова агенция, която да изпрати уведомително писмо до WADA за това къде ще се намира в следващите месеци даден спортист.

Впрочем от софтуерни проблеми със системата ADAMS наскоро се оплакаха не само щангисти, а и колоездачи от Дания, Белгия, и Германия, лекоатлети от Великобритания и триатлонисти от Белгия и Германия. Но и те не бяха допуснати до състезания.

 

БЪЛГАРСКИ МЕДАЛИ

В първия ден на първенството в Батуми българските щангисти спечелиха два сребърни медала в двубоя и общо 2 златни, 2 сребърни и 1 бронзово отличие. Това стана в двете най-леки категории (мъже и жени), които не са олимпийски.

Първо Ивана Петрова от Търговище се класира втора в кат. 45 кг (общо 8 участнички) с двубой от 158 кг (69 и 89 кг), като постиженията ѝ в отделните движения са съответно бронзово и златно. Шампионка стана Сазие Ердоган (Тур) със 163 кг (75 и 88).

При 55-килограмовите (9 участници) Ангел Русев също е вицешампион с три световни рекорда за кадети. 17-годишният щангист от Русе още на световното първенство в Ашхабат бе поставил рекорди в изхвърлянето (108) и двубоя (248), а в Батуми завърши с 256 кг (110 и 146), като постижението му в изтласкването е с 5 кг над рекорда на Теерапат Чомчуен (Тайл) и му донесе златен медал в това упражнение. Шампион за трети път в кариерата си стана Мирко Скарантино (Ит) с 261 кг (116 и 145).

Третият български участник в стартовия ден - Даниела Пандова (Сливен), не успя да защити бронзовия си медал от Евро`18 в Букурещ и остана 7-а в кат. 49 кг (от 12 щангистки) с двубой 161 кг (70 и 91). Титлата за втори път поред завоюва Елена Рамона Андриеш (Рум) със 190 кг (87 и 103).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата