Олимпийският шампион мина тежко през българските волейболистки

Винаги е страхотно предизвикателство да се изправяш срещу отбори като САЩ, сподели селекционерът

29 Юни 2023
Централният блокировач Борислава Съйкова е разочарована, след като не е успяла да извади топката въпреки плонжа си.
FIVB

Макар и очаквана, осмата загуба на България във волейболната Лига на нациите (VNL) при жените дойде с твърде тежък резултат. Във втория си мач от група 5 в последната състезателна седмица на редовния сезон селекцията на Лоренцо Мичели се изправи срещу олимпийския шампион САЩ в южнокорейския град Сувон и отстъпи с 0:3 (-15, -17, -17).

"Винаги е страхотно предизвикателство да се изправяш срещу отбори като САЩ. Надявам се, че ще успеем да затрудним максимално този класен опонент в третия гейм", пожела си италианският треньор след края на втората част.

В първия гейм нямаше никаква интрига, след като американките дръпнаха с 5:0, 8:1 и 11:2 и отвориха разлика от 10 точки още при 14:4. Във втората част нашите волейболистки поведоха със 7:3, но съставът на легендата Карч Кирали обърна до 10:8 в своя полза и по-нататък само увеличаваше дистанцията.

Идентична ситуация се получи и в третия гейм, в който българките имаха аванс от 12:9, превърнал се в пасив от 13:19 и стигнал до 7 поредни мачбола, довели веднага го край на срещата. Това се оказа втората най-изразителна загуба за тима ни в тазгодишното издание на VNL, като по-малко точки от днешните 49 националките ни отбелязаха само при 0:3 (-15, -13, -15) срещу Канада (43).

Единствено Мария Йорданова успя да постигне двуцифрен актив за отбора ни в днешния мач, завършвайки с 10 т. (2 аса). Втори по резултатност с по 6 т. станаха Елена Бечева (1 ас) и Мира Тодорова (3 блока).

Джордан Томпсън стана топреализатор в мача в зала "КТ Соникбум Арина" с 16 т. (1 ас, 4 блока) за САЩ, а Баджема Кара допринесе с 14 т. (3 аса, 5 блока) за успеха.

За американките победата беше 9-а в 10 изиграни мача и те отново излязоха начело в класирането с 24 т. (9-1). Втори е тимът на Полша с 23 т. (8-2), следван от Бразилия (7-2) и Германия (7-3) с по 20 т. С актив от 8 т. (2-8) България е на 14-а позиция сред 16-те отбора, точно пред прекия си конкурент за оставане в лигата Хърватия (6 т., 2-8).

🔴 Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/TV?ytv=dWatch the women's highlights between USA and Bulgaria from (matchday)...