"Левски" и този сезон няма да разчита толкова на млади футболисти, колкото и на феновете да им се иска. Поне това личи от първите 12 официални мача този сезон под ръководството на Петър Хубчев. А очакванията бяха съвсем други.
В края на миналия сезон, когато Георги Тодоров за пореден път стана временен наставник на "сините", той отново реши да се довери на млади български играчи. Играта им се понрави на феновете, а и се постигнаха нелоши резултати с юношите - победи над "Ботев" (Пд) и "Черно море", както и равенство с "Лудогорец" в Разград в петте мача, в които Тодоров бе начело на отбора.
Хубчев дори го похвали за това и сам създаде очакване, че ще продължи тази линия. "Благодарен съм на Гошо Тодоров. Той използва точно такива момчета. Те показаха за кратко време, че по-рано са имали място в този отбор... Искам 5-6 класни чужденци, с по-голям опит. Около такива хора искаме да вкараме юноши", заяви новият треньор при представянето си на 30 май. След няколко дни, на 10 юни, повтори: "Искаме петима или шестима чужденци или българи, водещи футболисти, а около тях да интегрираме млади играчи. Колкото повече, толкова по-добре."
След представянето на Хубчев феновете с удоволствие научиха, че клубът се разделя с куп чужденци и остава с 24-ма играчи с договори. От тях едва шестима бяха чужденци, при това вече бе ясно, че на Еркебулан Сейдахмет няма да се разчита. Може би сега вече бе настъпил моментът за налагане на млади. А и сложната финансова ситуация предполагаше да не се залага повече на скъпи чужденци.
За такава политика в "Левски" намекна и изпълнителният директор Павел Колев на 15 май пред радио "Дарик": "Разговарял съм надълго и нашироко с него (б. а. - Хубчев). Има млади футболисти, които трябва да получават все повече шанс за изява. Това ще продължи и през следващите няколко години начело с Петър Хубчев."
Е, явно няма да е този сезон. Последвалата селекция включи осем играчи, от които само взетите от "Септември" (Сф) Здравко Димитров и Асен Чандъров бяха българи. При това вторият дойде само под наем. С имидж на голям талант, който до момента обаче е записал... едва 8 минути игра. Но пък се върна уж ненужният Фелипе Нашименто, който взе, че заигра отново. За сметка на това няколко таланти бяха преотстъпени - във "Витоша" (Бистрица) отидоха Илия Димитров и Атанас Кабов, в "Хебър" - Томислав Папазов, в "Локомотив" (ГО) отиде Мартин Петков. Освободени бяха вратарите Александър Любенов и Николай Кръстев, нападателят Алекс Боримиров...
Картината изведнъж рязко се промени към до болка познатото. В момента в първия състав на "Левски" има 11 чужденци и 13 българи. Т.е. почти наравно, което изобщо не кореспондира с първоначалните намерения. Нещо повече - от тези 13 българи редовно играят само Живко Миланов, Иван Горанов, Мартин Райнов, Станислав Иванов и Станислав Костов, стига да е здрав. Всички други изпълняват поддържаща роля на резерви.
Не може да не прави впечатление, че от тях има само един по-млад - Станислав Иванов. Една от надеждите на "сините" фенове - Деян Иванов, изпълнява все по-маргинална роля, а явно треньорско решение закотви на пейката друг доскорошен титуляр - вратаря Николай Михайлов, който дори по случая изпадна и от селекцията на Красимир Балъков за националния отбор.
Вярно - в тренировките на първия тим понякога са викани и юноши, но обикновено когато са паузите заради мачовете на националните отбори и има нужда от "пълнеж" на състава. Сетне всичко си е постарому. Показателно бе и дербито с "ЦСКА-София" - титуляри бяха само четирима българи (Миланов, Горанов, Райнов и Ст. Иванов)... Малко, но от сърце, както се казва.
Това, че картината като цяло в българския футбол е такава от години, не се коментира. Неминуемо обаче изникват въпросите - ако ще се кара "на сигурно", с чужденци и без да се рискува с младите, то тогава защо изобщо бяха нужни тези фанфари в началото?! Новото начало не се ли оказа всъщност дежавю - познато не само на "Герена", а и в цялата ни елитна дивизия? И последно - ако "Левски" е в затруднено финансово положение, защо бе нужно привличането на още шестима чужденци, че и Нашименто в добавка. Че да натежат и те на бюджета?!
АНАЛОГИЧЕН СЛУЧАЙ
Интересното е, че "Левски" е единственият от трите основни претендента за титлата, в който се говореше по-сериозно за налагане на млади футболисти. В "ЦСКА-София" също по едно време решиха да зарадват феновете с откъслечни приказки за налагане на млади играчи, но това заприлича повече на хвърляне на прах в очите. От 10 нови играчи през лятото само един бе българин - Петър Занев (33 г.). Публиката се зарадва от появата на 18-годишния Митко Митков, но и той скоро бе закотвен на пейката. Забравен бе и Валентин Антов. Шансове получават комай само Кристиян Малинов и Иван Турицов, по-рядко и Пламен Гълъбов. Така те изпъкват като бели лястовици сред куп чужденци.
А какво да кажем за ситуацията при третия от т.нар. големи в българския футбол - шампиона "Лудогорец"?! Там лятната селекция включваше само чужденци. Които станаха общо 18 в първия състав, включително тези с български паспорти. В същото време явни таланти като Доминик Янков и Светослав Ковачев отидоха отново под наем - съответно в "Ботев" (Вр) и "Етър". Взетият от "Ботев" (Пд) Серкан Юсеин замина в "Царско село", също под наем, а Денислав Александров просто бе пуснат като свободен агент в "ЦСКА 1948", където разкри големия си талант. За разлика от "ЦСКА-София" и особено от "Левски" в Разград поне не се каниха много за "побългаряване".
КОНТРАПУНКТ
Като идеализъм изглежда политиката на "Витоша" (Бистрица) да налага основно българи, при това най-вече млади. Въпреки че последствията от това са, че съставът крета в дъното. В момента чужденци там са само гъркът Теофилос Курупис и колумбиецът Карлос Риаскос. "Ние сме един от отборите, които наливаме свежа кръв в лигата. За шест кръга имаме шестима дебютанти", посочи треньорът Енгибар Енгибаров.