Пистолета обърна Вълшебника от 1:4 до 10:7

Алън си осигури среща с Дин на 1/4-финалите от Шампионата на тура по снукър

02 Апр. 2024
Марк Алън е коленичил, за да има по-детайлна видимост към разположението на топките върху масата в зала "Манчестър Сентръл" по време на мача срещу Джон Хигинс.
WORLD SNOOKER

Марк Алън си осигури първото вакантно място в 1/4-финалите на Шампионата на тура по снукър - турнира между играчите от Топ 12 на едногодишната ранглиста. Поставеният под №5 в схемата в Манчестър елиминира №12 Джон Хигинс с 10:7 фрейма и си осигури мач с №4 Дин Дзюнхуей. Китаецът по право почива в I кръг заедно със състезателите от Топ 3 - Джъд Тръмп, Рони О`Съливан и Джан Анда.

Северноирландецът пък трябваше да осъществява тежък обрат срещу великия си шотландски опонент във вчерашния откриващ ден от предпоследното ранкинг събитие за сезона. Вълшебника от Уишоу спечели четири поредни партии и поведе с 4:1 в началото на мача. Пистолета от Антрим обаче изравни още в края на първата сесия следобед, а вечерта взе четири от последните пет фрейма.

В 14 от изиграните 17 партии феновете в зала "Манчестър Сентръл" се насладиха на тежки точкови серии - по 7 от всеки. Алън композира три сенчъри брейка (123, 102, 100) и още четири над 50 (69, 71, 55, 93), а Хигинс спечели всичките си фреймове с халф-сенчърита (85, 75, 55, 66, 82, 62, 86).

"Винаги очаквам с нетърпение мачовете срещу Джон - сподели 38-годишният Марк. - Хубаво вкарване, висококачествена игра в защита. Много съм горд, че му се противопоставих в сейфти департамента и вкарвах все по-добре в хода на мача. Преди няколко години от 1:4 вероятно щях да загубя първата сесия с 2:6. Но нещата, върху които работя с моя психолог, ми помогнаха много. Много по-премерен съм във вземането на решения. Някои може да го виждат като негатив, но аз играя позитивно в зависимост от това какво чувствам в момента. Понякога е по-добре да бъдеш търпелив и да изчакаш по-добър шанс."

Другите два мача, които започнаха вчера, отидоха на почивка при един и същи резултат - 5:3 за Гари Уилсън срещу Марк Селби и 5:3 за Марк Уилямс срещу Том Форд. И двете срещи ще бъдат довършени днес, когато ще се изиграят и двете сесии от последния двубой от I кръг - между Бари Хоукинс и Али Картър.

Четвъртфиналите са насрочени за сряда и четвъртък (3-4 април). Целият турнир, включително финалът, се играе във формат "10 от 19" в две сесии.