Полша получи служебен медал в хвърлянето на чук

04 Окт. 2019
Новият стар световен шампион Павел Файдек прави поредния си опит във финала на хвърлянето на чук в Доха.

Полша спечели два медала в хвърлянето на чук за мъже на стадион "Халифа" в Доха, след като Войчех Новицки получи бронзово отличие по служебен път.

В самото състезание победител стана друг поляк - Павел Файдек, който прати уреда на 80.50 м в четвъртия си опит и по този начин вече е 4-кратен световен шампион, при това поред. След 30-годишния Файдек се нареди Кентен Биго (Фр), който постигна 78.19 м, също при четвъртото си хвърляне.

Още от първия път пък унгарецът Бенце Халас прати чука на 78.18 м, а впоследствие направи само още един редовен опит - петия (73.76). Така силният резултат му донесе бронза, но последва контестация от полския отбор.

Поляците претендираха, че Халас е докоснал земята извън кръга за хвърляне по време на най-добрия си опит. И поискаха медал за Новицки, който остана 4-ти в състезанието със 77.69 м, също от първото хвърляне.

"След гледане на видеозапис жури д`апел установи, че действително унгарският състезател Бенце Халас докосва земята извън кръга при първия си опит, което не е забелязано от съдиите. Журито смята, че зачитането на първото хвърляне на унгарския състезател е повлияло на подхода му към останалите опити (б.р. - нулите, които записа Халас, успокоен от силния си резултат в началото). Затова журито реши справедливо да бъдат присъдени бронзови медали и на двамата спортисти", се казва в окончателното решение.

Така Полша заема 6-ото място в класирането по медали след шестия състезателен ден на първенството, като има общо 4 (1-1-2). Унгария пък засега е само с отличието на Халас и разделя 20-ото място с още 11 държави, които имат по 1 бронз.