Световната антидопингова агенция (WADA) вече е определила най-подозрителните случаи от базата данни на московската допинг лаборатория и ще започне да работи първо по тях, съобщи шефът на отдела за разследвания на WADA Гюнтер Ягер и допълни: "Определихме подозрителните случаи, защото знаем точно какво търсим".
Изказването му дойде само ден след като Изпълкомът на WADA реши да не отнема пак лиценза на руската антидопингова агенция (РУСАДА), която не спази първата част от поетия ангажимент - да предаде на WADA до 31 декември цялата електронна база данни (Lab Information Management Software - LIMS) от затворената московска лаборатория. Все пак това стана на 16 януари и данните вече се анализират.
Информацията в LIMS може да доведе до нова вълна отнети медали и наказания на руски спортисти, съобщи агенция ТАСС. Става въпрос за олимпийските игри в Лондон `12 и Сочи `14, както и за световното първенство по лека атлетика в Москва `13. Но това ще е трудно, защото, дори и чистотата на някои спортисти след тримесечната проверка на данните да бъде поставена под съмнение, това тепърва трябва да се докаже. Което може да стане само след реанализ на съхраняваните в московската лаборатория проби. Точно това е и втората част от ангажимента, поет от РУСАДА пред WADA при връщането на лиценза й на 20 септември 2018 г. - да предаде шишенцата с пробите до 30 юни 2019 г.
Обаче според ТАСС няма никакви гаранции, че всички проби все още се пазят в лабораторията. Още преди бягството в САЩ на нейния бивш директор Григорий Родченков (впоследствие станал информатор на WADA) в докладите на световната антидопингова агенция се споменаваше, че той е унищожил около 1500 шишенца. Колко са останали в запечатаната заради федералното разследване московска лаборатория, не е обявявано официално. А без тези проби, само чрез LIMS, доказването на вина на заподозрени спортисти ще е извънредно трудно.
Още повече че и LIMS е била манипулирана поне веднъж - от колегата на Родченков Тимофей Соболевски. В хода на разследването в Русия така и не е било изяснено дали манипулирането на пробите е било, за да се прикрият нарушения. Ако обаче WADA успее да докаже последното, тогава санкциите за Русия ще бъдат сериозни, като най-вероятно РУСАДА отново ще се окаже без лиценз, а руските спортисти - без право на участие на международни състезания, дори и на олимпиадата в Токио `20.
Макар че генералният директор на WADA Оливие Нигли похвали вчера руската агенция: "РУСАДА напълно се промени, това е нова организация. Направихме ревизия там и тя мина добре. Оказа се, че тя сега е ефективна и добра антидопингова агенция, което е добра новина за спортистите по цял свят."