Медия без
политическа реклама

САЩ влязоха във война с WADA

Разривът може да доведе до проблеми с провеждането на големи първенства в Щатите

09 Яну. 2025
Президентът на WADA Витолд Банка отказа поканата да проследи антидопинговата дейност в САЩ преди игрите в Париж 2024
ЕПА/БГНЕС архив
Президентът на WADA Витолд Банка отказа поканата да проследи антидопинговата дейност в САЩ преди игрите в Париж 2024

Световната антидопингова агенция (WADA) влезе в открита война с американската антидопингова агенция (USADA) и това може да има непредвидими последствия за провеждането на някои от най-големите спортни форуми на територията на САЩ, като летните и зимни олимпийски игри в Лос Анджелис 2028 и Солт Лейк Сити 2034. Под заплаха са и световните първенства по фигурно пързаляне и бобслей и клубният Мондиал по футбол тази година, както и световното по футбол догодина, на което САЩ са домакин заедно с Канада и Мексико.

Кризата настъпи, след като правителството на САЩ целенасочено просрочи вноската си от $3,6 млн. в годишния бюджет на WADA. От антидопинговата агенция заявиха, че плащане не е настъпило към 31 декември 2024 г. и затова представители на САЩ вече няма да имат право да участват в нейните учредителен съвет и изпълнителен комитет.

Прекъсването на финансирането идва много "престрелки" между WADA и USADA, които започнаха, след като миналата година беше разкрито, че WADA е разрешила на 23-ма китайски плувци да се състезават на олимпийските игри в Токио 2020, въпреки че са дали положителни проби за забраненото вежество триметазидин (TMZ). Формално WADA прие мотивите на Китайската антидопингова агенция, че хотелската кухня може да е заразила всичките 23 проби. Някои от тези плувци участваха и на игрите в Париж 2024.

Главният изпълнителен директор на USADA Травис Тайгарт обяви, че американската агенция "напълно подкрепя това решение на правителството на САЩ като единствения правилен избор за защита на правата на спортистите и честната конкуренция".

"За съжаление, настоящите лидери на WADA не оставиха САЩ друга възможност, той като не успяха да изпълнят няколко много разумни искания за постигане на прозрачността и отчетността, необходими, за да се гарантира, че агенцията е подходяща за целта да защитава спортистите по света - допълни Тайгарт. - След разкриването на неуспеха на WADA с положителните тестове на 23-ма китайски плувци, което даде на Китай и спортистите му специално отношение, много заинтересовани страни от цял ​​свят, включително спортисти, правителства и национални антидопингови агенции, потърсиха отговори, прозрачност и отчетност от ръководството на WADA. Там трябва да се извърши значителна реформа, за да се гарантира, че това никога повече няма да се случи."

От WADA на свой ред заявиха, че са „изумени от [неговите] възмутителни, напълно неверни и клеветнически забележки“, които са „политически мотивирани и направени с намерението да подкопаят работата на WADA".

Кризата най-вероятно ще се задълбочи през 2025 г., тъй като е малко вероятно новоизбраният президент Доналд Тръмп, който е скептичен към глобалните организации, да отмени решението от 2024 г., взето от администрацията на Байдън.

"САЩ са най-големият правителствен платец на WADA от създаването ѝ през 2000 г. и са твърд поддръжник на наличието на ефективна глобална антидопингова система за защита на спортистите, състезаващи се на най-високи нива. Решенията за задържане на плащания към WADA бяха въведени за първи път при първата администрация на Тръмп съвместно с Конгреса, когато неефективността на WADA беше разкрита около спонсорираната от Русия схема за допинг", заяви още Тагарт.

Той има предвид разкритието за държавно подкрепяната допинг система в Русия, разкрита след зимните олимпийски игри в Сочи 2014, което доведе до масови наказания за руския спорт.

"Световната антидопингова агенция не е получила договорения принос към бюджета за 2024 г. от правителството на САЩ до крайния срок 31 декември 2024 г. Според чл. 6.6 от устава, представители на публичната власт от страна, която не е платила членския си внос, нямат право да участват в учредителния съвет или в изпълнителния комитет на WADA. Така че на 1 януари всяка година всеки член на тези два органа, представляващ държава, която не е платила годишната си вноска автоматично губи мястото си. Дължимата сума от правителството на САЩ, е $3,625 млн., а общият бюджет на WADA за 2025 г. е одобрен на $57,5 ​​млн.", се казва в изявление на WADA за в. "Гардиън".

Досега представителят на САЩ в изпълнителния комитет на WADA бе  Рахул Гупта, директор на Службата за национална политика за контрол на наркотиците. 

Официалният разрив между WADA и САЩ е потенциален детонатор за тежки проблеми около някои от най-големите спортни събития в света, на които Щатите са домакин в следващите години - зимни и летни олимпийски игри, световните футболни първенства (клубно и Мондиал), както и глобалните шампионати по фигурно пързаляне и бобслей тази година.  

Изглежда немислимо ФИФА и МОК да се впуснат в тези събития при такъв сеизмичен срив между страната домакин и глобалния антидопингов орган.

Още през юли 2024 г. почетният президент на WADA и член на МОК - Ричард Паунд, заяви, че заради прилагането на Закона "Родченков" USADA може да бъде лишена от статут на съответствие в WADA и нейните резултати да не бъдат международно признавани. Това би довело до техническа невизмъжност невъзможност за провеждане на всякакви големи спортни форуми.

Затова призивите са двете страни в конфликта да работят усилено, за да възстановят отношенията си. Само че, без широка реформа на WADA изглежда малко вероятно позицията на администрацията на Тръмп да се промени.

Сред главните пречки за изглаждане на отношенията е и силно критикуваното от WADA използване от страна на USADA на агенти под прикритие, за да разкрие допинг измамници в спорта. Американската страна обяви, че има много малко доверие в това, че WADA изпълнява дневния си ред достатъчно агресивно. Световната агенция твърди, че ползването на агенти е в разрез с нейните правила, а американската - че служители на WADA са се подписали за операцията и са подпомогнали нейното изпълнение.

Операцията за внедряване на агенти започна, след като през 2019 г. правителството на Тръмп прие споменатия Закон "Родченков", който позволява на САЩ да повдигат наказателни обвинения срещу спортисти, които използват допинг, независимо от националността им, ако са се състезавали срещу американски спортисти в големи първенства или тренират в САЩ. Затова американското правителство изпрати на митнически служители и агенти на ФБР в борбата срещу допинга.

WADA същевременно посочва неефктивността в работата на USADA, отбелязвайки, че 90% от американските спортисти не са подчинени на Световния антидопингов кодекс, а от останалите 1/3 не преминават тестове. В тази връзка на президента на WADA Витолд Банка бе предложено да посети изслушванията в Конгреса на САЩ по антидопинговата дейност преди игрите в Париж 2024, но полякът отказа поканата.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

WADA

Още по темата