Първа победа за женския ни тим на световното по волейбол

Селекцията на треньора Иван Петков разгроми аутсайдера Куба и запази шансове за II фаза

01 Окт. 2018
ФИВБ
Капитанът Христина Русева е оставена без блокада и забива лесна точка в полето на кубинския отбор.

Женският волейболен отбор на България спечели първа победа на световното първенство в Япония и запази шансове за класиране във II фаза. Момичетата на треньора Иван Петков разгромиха с 3:0 (10, 20, 14) аутсайдера в гр.В - Куба, пред около 600 зрители в 8-хилядната зала на спортния център в Сапоро.

С по 11 т. се отличиха капитанът Христина Русева, Гергана Димитрова, Нася Димитрова и Мирослава Паскова, а от кубинките, също с толкова, завърши Диарис Перес Рамос.

В първия ден българките паднаха от Италия - 0:3 (-15, -19, -22) и успехът срещу Куба бе много важен, за да останат в борбата за следващата фаза. В нея ще играят първите 4 тима от 4-те предварителни групи. След два кръга в гр.В начело с по 2 победи от 2 са световните вицешампионки от Китай и четвъртите от последното първенство - италианките. Турция и България са с по 1-1 и равно геймово съотношение (по 3:3), но все пак туркините са трети заради по-добра точкова разлика (139:121 срещу 131:119). С по 2 загуби са Канада и Куба.

"Куба е млад отбор, но днес играхме много добре - нашата атака и сервис бяха много добри - анализира Иван Петков. - След като сме победили с 3:0, съм доволен, но не мога да кажа, че и след мача с Италия бях недоволен. Двубоят с италианките бе дебютен за тима на първенството и на такова високо ниво. Нормално бе да сме по-притеснени и да не покажем потенциала си. Не казвам, че отборът на Куба е точният барометър за нивото, на което трябва да играем. Но днес бе мач, в който показахме от първата до последната минута изключителна мотивация, желание и себераздаване и динамика на игрището със скорост на играта, която искаме да виждаме. Предстои мач с отбора на Турция, който натрупа опит в последните години. Няма как да се изненадаме, въпросът е ние как ще влезем в срещата и с каква настройка ще я изиграем."

Днес е почивен ден, а утре е мачът с туркините, победа в който би позволила на нашите да се борят за 3-то място в групата, а и да влязат във II фаза с по-добър актив. Регламентът е като на мъжкото първенство - на продължилите наред отбори им се зачита активът от предварителната група. Първите 4 тима от гр.В отиват в един поток с първите 4 от гр. С, в която са Япония, Холандия, Мексико, Камерун, Аржентина и Германия.