Медия без
политическа реклама

Първа лига е на опашката по оборот от трансфери

Все пак балансът на първенството ни е положителен - продадени са играчи за 61 млн. евро, а са купени за 32 млн.

CSKA.BG
Трансферът на Кирил Десподов (вдясно) от "ЦСКА-София" в "Каляри" за 4 млн. евро в края на януари 2019 г. е №1 за Първа лига в разглеждания период.

Българското първенство е с положителен баланс по трансфери от юли 2017 г. насам. Това показва анализ на Международния център за спортни изследвания (CIES).

В указания период в Първа лига са се извършили продажби на футболисти на обща стойност 61 млн. евро. В обратната посока - входящи трансфери, клубовете са похарчили 32 млн. евро за нови играчи.

Това води до няколко извода. Като начало - първенството ни е сред тези с положителен баланс (повече продадени, отколкото купени футболисти) - плюсът е за 29 млн. евро. Това ни поставя на 25-о място сред разглежданите 40 първенства, които са били най-активни откъм трансфери. Тук начело по положителен баланс е португалската Примейра лига, която е известна с експорта си на играчи - 1,147 млрд. евро. Следват бразилското първенство (1,021 млрд.), нидерландското (742 млн.) и др. Английската Премиър лийг пък е на дъното - минус 4,350 млн. евро. Т.е. там основно се набляга на купуване на играчи, а изходящите сделки са малко. Най-близко (и все пак доста далеч от английското първенство) с подобен отрицателен баланс са италианската Серия А (-910 млн. евро) и китайската Суперлига (-433 млн.).

Друг извод от положителния баланс е, че в България основният стремеж е да се привлекат евтини футболисти от чужбина, най-често свободни агенти, които евентуално да бъдат продадени. Неслучайно България е доста назад по входящи трансфери - №31 сред разглежданите 40 първенства. Най-много за покупка на играчи плащат английските клубове (6,92 млрд. евро), следват испанските (3,37 млрд.), италианските (3,1 млрд.) и т.н. Най-малко входящи трансфери са осъществени от уругвайските клубове (4 млн. евро) и румънските (8 млн. евро).

Най-големи приходи от продажба на футболисти пък са регистрирали клубовете от френската Лига 1 (3,1 млрд.), следвани от испанските (3,08 млрд.), английските (2,5 млрд.) и др. Най-малко изходящи трансфери са осъществили клубовете в Катар (21 млн.) и Саудитска Арабия (22 млн.).

Всъщност положителният баланс може да е добра индикация за финансов нюх на ръководствата на българските клубове, но цялостната картина показва, че пазарът у нас е твърде малък. Общият баланс от входящи и изходящи трансфери е 93 млн. евро, което ни нарежда чак на 36-о място от 40-те първенства. По-малки пазари от нашия са само египетското първенство (там балансът е общо за 92 млн.), парагвайското (82 млн.), канадското (76 млн.) и чилийското (74 млн.).

Разликата в параметрите е очебийна - най-крупен е балансът на сделките в Англия (9.49 млрд. евро), следват Испания (6.4 млрд.), Франзия (5.5 млрд.) и др.

 

ТОП ТРАНСФЕРИТЕ

В разглеждания от CIES период най-крупният изходящ трансфер от българското първенство е този на Кирил Десподов (от "ЦСКА-София" в "Каляри") - за 4 млн. евро. Следват тези на Фернандо Каранга (от "ЦСКА-София" в китайския "Хънан Дзиение") за 3,4 млн., на Върджил Мисиджан (от "Лудогорец" в "Нюрнберг") за 3 млн., на Игор Пластун (от "Лудогорец" в "Гент") за 3 млн. евро, на Али Соу (от "ЦСКА-София" в "Ростов") за 3 млн. евро, на Мауридес (от "ЦСКА-София" в китайския "Чанчун Ятай") за 2,9 млн. евро и т.н. Което означава, че основният експорт на играчи е от "Лудогорец" и "ЦСКА-София".

Без изненада - "Лудогорец" е клубът, който си позволява да купува най-скъпо футболисти. Именно разградчани са осъществили най-крупните входящи трансфери от 2017 г. насам - платените 2 млн. евро на "Каляри" за правата на Кирил Десподов, 2 млн. на "Далас" за Антон Недялков, 1.5 млн. на "Атлетико Гоянензе" за Жуниор Брандао, 1.1 млн. на "Ашдод" за Дан Битон и т.н.

Още по темата