Младен Кръстаич най-вероятно тази вечер ще изведе България за последен път като селекционер на националния отбор по футбол. Решението за смяната му най-вероятно е било взето още след позорната загуба в София от "аутсайдера" Литва. От БФС по-скоро са решили да не правят резки движения, преди да мине и контролата срещу Албания.
Но дори и да не е било напълно сигурно освобождаването на Кръстаич, след пресконференцията му във вторник в Тирана съдбата му вече е ясна. Дали вече е знаел какво го чака, или просто му е прекипяло, но сръбският треньор не издържа и за пръв път наговори директно доста неприятни неща за футбола ни. Които са си истина, както и да го погледнеш.
"Най-важното не е дали аз ще остана, а момчетата. Проблемът не е Кръстаич, а момчетата да се развиват. В отбора има деца, които не играят в клубовете си, но по-добри от тях няма. Ще видите с времето, че съм бил прав. Не е моментът да говоря тук за големия проблем в българския футбол, защото ще изглежда като оправдание. Ако в българското първенство не играят българи, по-добре да го закрием. Трябва да се грижим за нашите деца. Трябва да се грижим за своите деца, не трябва да търсим българските деца по чужбина, не би трябвало аз да им уреждам български паспорти (б. ред. - Кръстаич преговаря с нападателя на "Ред Бул" (Залцбург) Петър Ратков да стане наш национал, но той предпочете да играе за Сърбия). Вижте в Сърбия и Хърватия колко чужденци играят и колко в България.
Ако това продължи като тенденция, вас скоро няма да ви има.
Можете да пишете каквото искате, това е истината, а истината понякога боли", каза остро Кръстаич.
Действително, трудно би се задържал на поста след подобни думи. Първият залп по него от ръководен фактор не закъсня. Негов автор беше президентът на Българската професионална футболна лига (БПФЛ) Атанас Караиванов. Той призова за незабавно прекратяване на договора на Младен Кръстаич. Като доводи изтъкна, че в последните месеци сърбинът показвал, че не разбира от футбол, правел пародийни избори на тактика, състав и смени.
След това Караиванов изложи и доводите си, с които да "довърши" селекционера ни:
- "По редица критерии, нивото на Първа лига е по-високо от това в Сърбия и Хърватия."
Сигурно шефът на БПФЛ има своите доводи и ще посочи някои критерии. Но сред тях определено няма да са качествата на стадионите, защото в България няма нито един модерен и завършен. Дори и "Христо Ботев" в Пловдив не е напълно готов, а този в Разград има още един сектор за модернизиране. Сигурно няма предвид и клубните коефициенти на страните според УЕФА, защото Сърбия е на 13-о място (27.775), Хърватия е на 20-о (23.025), а България е на 27-о (18.375). За участие в евротурнирите пък изобщо няма смисъл да говорим, защото "Цървена звезда" е в Шампионската лига, сърбите имат и участник в Лига Европа - "Бачка Топола", а за качествата на "Динамо" (Загреб) и юношеските школи на Хърватия изобщо не бива да отваряме и дума.
- "В професионалния футбол у нас има картотекирани 711 професионални футболисти, от които 511 в клубове в Първа лига. Броят на чужденците е 180 за Първа и 36 за Втора лига или около 30% от всички играчи, без да броим играчите с аматьорски договор във Втора лига."
Сиреч, колко пренебрежимо малко били чужденците в елита ни, няма и 1/3. Само дето във водещите ни отбори, от които се избира каймакът на националния отбор, българите са кът - "Лудогорец", "ЦСКА-София", "Ботев" (Пд). Дори при лидера в класирането "Локомотив" (Пд) и лансиращия свои юноши "Левски" българите не са преобладаваща бройка, а донякъде изключение са само "ЦСКА 1948", "Черно море" и "Славия".
Накратко - сумарно ще изкараме, че повечето футболисти в Първа лига са българи, но такива, които реално играят на високо ниво, да не говорим за евротурнири, се броят на пръсти (да не кажем на едната ръка).
Истината е, че
Кръстаич настъпи един мазол,
който в БФС се правят, че не виждат или опитват да "излекуват" с неподходящи мерки. Вече 18 години... През които нито мъжкият ни, нито младежкият ни национални отбори са се класирали на големи първенства. Няма и как - през тези години се опитва какво ли не, но няма успешно сработила и налагана в продължение на години концепция за развитие на детско-юношеския футбол. Има разни планове, които се размахват по конгреси, но после... се опитваме да натурализираме някого с майка, баба или прадядо българин.
Свободата на изказ е свещена и всеки има право на мнение, включително и президентът на БПФЛ, чиято организация от години се примирява с маргинални функции във футбола ни (като администриране на турнира за Купата на България), вместо да поеме водеща роля, както е във водещите европейски първенства.
"Като президент на БПФЛ очаквам реакция на Борислав Михайлов и ИК (б.ред. - Изпълкома) на БФС и освобождаването на Кръстаич, каквото е и желанието на цялата футболна общественост у нас и феновете на футбола", завърши атаката си Атанас Караиванов.
А дали наистина желанието на цялата футболна общественост е Кръстаич да си ходи? Дали повечето футболни хора не предпочитат да си тръгнат тези над него, включително и президентът Михайлов? Които от години уверяват, че нямат никаква вина за състоянието на националния ни отбор, който е лицето на българския футбол.
Най-малкото да се почне с вицепрезидента на БФС Емил Костадинов, който от години отговаря за младежкия и мъжкия национални отбори. Или пък члена на Изпълкома Йордан Лечков, който също бе отговорник за мъжкия тим и като такъв успя да се конфронтира с Димитър Бербатов, Мартин Петров, Стилиян Петров, Ивелин Попов и др. И също така подведе на всеослушание миналата година обществеността ни, че стадион "Васил Левски" вече няма лиценз за международни мачове, та затова А тимът се мести в Разград.
Тези му думи веднага бяха опровергани от "Национална спортна база", а видяхме преди дни, че националите могат и домакинстват в столицата. И всъщност - в БФС май предпочитат да домакинстват из страната, защото там виковете "Оставка" по адрес на ръководството не се чуват толкова силно.
Така де, Кръстаич трябва да е поне четвърти или пети в списъка със задължително напускащи заради задълбочаващото се с години трагично състояние на клубния и националния футбол.