Медия без
политическа реклама

Ритуалите на Надал - суеверие или психологически трик?

Научен експеримент показва как рутината променя мозъка и помага за по-добри резултати

27 Юли 2019Framar.bg
ЕПА/БГНЕС
Рафаел Надал подрежда с особена грижливост бутилките пред стола си за почивка - ритуал, който се повтаря по няколко пъти във всеки мач на испанския тенисист.

Рафаел Надал, смятан за един от най-добрите тенисисти на всички времена, е известен със своите многобройни ритуали. Например той винаги разполага с две питиета  - възстановителна напитка и вода. Пие първо от възстановителната, после от водата - и никога не нарушава този ред. Освен това винаги ги нарежда по един и същи начин - пред стола си вляво.

"Едната бутилка е зад другата и са насочени към корта. Някои казват, че това е суеверие, но не е. Ако беше такова, защо го правя и когато печеля, и когато губя? Това е начин да въведа себе си в мача. Подреждам всичко така, както е подредено в главата ми", разказва Надал.

Спортистът изпълнява толкова много ритуали, че това често се превръща в тема за размисъл сред феновете и в медиите. Психиатърът д-р Кристофър Моган дори коментира, че е възможно Надал да има психологически нарушения и по-конкретно - може да страда от обсесивно-компулсивно разстройство.

"Между 2 и 3 процента от хората в света страдат от него и вероятно могат да разпознаят собственото си поведение в това на Надал", допълва Моган. По думите му ритуалите, които си е създал тенисистът, обаче може би са съвсем безобидни и просто му помагат да контролира безпокойството си.

Има безброй примери за странните ритуали на спортистите. Но истината е, че те далеч не важат само за спортния свят. Според психолога Ник Хобсън навсякъде, където предстои да се случи нещо, можем да открием някаква форма на ритуал - в бизнеса, медицината, образованието и всякакви разнообразни области. Ритуалите са важна част от нашето ежедневно функциониране - те ни помагат да подобрим фокуса, концентрацията и вниманието си.

 

Ритуалът като инструмент за повишаване на ефективността

Защо тези привидно ирационални и понякога глупави поведения са толкова широко разпространени? Вече се натрупват научни доказателства, които показват, че въпреки ирационалността на повърхностно ниво ритуалите играят решаваща роля в регулирането на поведението. Те помагат на човек да бяга по-бързо, да скача по-високо, да мисли по-дълбоко и да разрешава конфликтни ситуации по-бързо.

Но как точно се случва това? Отговорът според най-новото изследване в тази област се крие в мозъка и неговата способност да се справя с тревожността и неуспеха.

 

Експериментът

Психолози от Университета в Торонто са провели проучване с цел да докажат, че ритуалите действително помагат на хората да се справят по-добре с предстоящи важни задачи, да контролират безпокойството си и да минимизират чувствителността на мозъка към евентуалния неуспех.

Доброволци са помолени в продължение на една седмица всекидневно да изпълняват определен ритуал в дома си.

"Ритуалът, който създадохме, се състоеше от поредица повтарящи се действия, наподобяващи ритуалите, които виждаме в реалния живот, подобно на практиката на Надал за поставяне на бутилките", обяснява водещият автор на изследването Ник Хобсън.

След една седмица учените проследили мозъчната активност на участниците и установили нисък невронен сигнал в отговор на неуспехите, както и значително понижена тревожност.

 

Защо ритуалите намаляват тревожността

Учените са открили, че мозъкът показва намалена активност в отговор на личните неуспехи, но само след завършване на ритуала. С други думи, ритуалите действително променят реакцията на мозъка, свързана с безпокойството, като смекчават тревогата, която изпитваме след провал.

В повечето случаи притесненията от евентуален провал може да възпрепятстват ефективността, но, от друга страна, неуспехът на някакво ниво почти винаги е неизбежен. Така че начинът, по който ние (и нашите мозъци) отговаряме на пораженията, е от решаващо значение за нашия успех.

Когато нещата станат трудни, ритуалът може да е добър начин да отклоните тревогата от мозъка.

 

Създаване на ритуал

Ритуалите не са запазена марка само за спортисти от световна класа. Всеки човек изпълнява своя рутина, което означава, че всеки би могъл да я използва като ефективен инструмент, който да работи в негова полза.

 

Препоръките на учените

Ритуалите изглеждат особено важни сутрин, защото помагат на човек да постави началото на деня по свой собствен начин. Ежедневните ритуали всъщност помагат на хората да се чувстват по-уверени и позитивно настроени през деня.

Според учените най-важното, което трябва да се знае, е, че ритуалът няма задължителна форма или продължителност, той е въпрос на вътрешно усещане и може да бъде създаден от всичко. Затова и наглед налудничавите действия на Рафаел Надал не бива да бъдат възприемани непременно като суеверие, а по-скоро като един вътрешен психологически трик.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?