Роналдо подобри още един голям рекорд - на Матеус

Португалецът стана "отличник" и в неприятна класация - за най-често попадане в засада

28 Юни 2024
Кристиано Роналдо (вляво) не изглеждаше особено доволен след загубата от Грузия, но всъщност в този мач той подобри още едно значимо постижение. Впрочем, неговият добър приятел и съотборник в португалския национален отбор - Пепе, вече е четвърти във въпросната класация.

Кристиано Роналдо постави още един рекорд, наред с всички впечатляващи постижения, които записа до момента на Евро 2024. Той вече е футболистът, който има най-дълъг период между първия си и последния си мач на европейски шампионат.

До момента това бе германецът Лотар Матеус, който имаше промеждутък от 20 години и 6 дни между дебюта си на континентално първенство - при победата с 3:2 над Нидерландия на 14 юни 1980 г., и играта си при загубата с 0:3 от Португалия на 20 юни 2000 г. в груповата фаза, когато с този мач приключи участието на Германия на този турнир, а и кариерата на Матеус в Бундестима.

Сега Международната федерация по футболна история и статистика (IFFHS) обяви, че рекордът се държи вече от Роналдо - 20 години и 14 дни. Той го постави при загубата на Португалия с 0:2 от Грузия в група F на Евро 2024. Първата поява на нападателя на европейско първенство бе на 12 юни 2004 г. Тогава изгряващата звезда на португалския футбол дори бележи гола при загубата с 1:2 от Гърция в груповата фаза.

Кристиано Роналдо ще подобри собственото си постижение още в понеделник, ако влезе в игра в 1/8-финала срещу Словения.

Интересното е, че на Евро 2024 още двама ветерани успяха да влязат в челото на тази класация, макар и веднага след Матеус. Хърватинът Лука Модрич зае трета позиция - 16 години и 16 дни (от победата с 1:0 над Австрия на Евро 2008 до равенството 1:1 с Италия в понеделник). А Пепе пък е четвърти, само на 1 ден разлика от Модрич. Португалският защитник е записал разлика от 16 години и 15 дни - от победата над Турция през 2008 г. до загубата с 0:2 от Грузия. Съответно той може да излезе на трето място, ако също играе срещу Словения в понеделник.

НЕГАТИВНО ПОСТИЖЕНИЕ

Роналдо оглави и друга класация на европейското първенство в Германия, но едва ли е доволен от попадането си там. Португалецът стана футболистът, който най-често е бил в засада по време на мачовете в груповата фаза - общо пет пъти. След него се нарежда унгарецът Барнабаш Варга - четири пъти, а по три пъти е вдигана засада на белгиеца Ромелу Лукаку, украинеца Артьом Довбик и датчанина Расмус Хьойлунд.