Медия без
политическа реклама

Санкции за Русия? Не и от страна на българския спорт

За нашите състезатели и треньори е въпрос на морален избор дали да останат или идат там, но примерите на други страни са в обратна посока

Бившият младежки национал Лъчезар Котев беше представен като футболист на руския "Химки".
Химки
Бившият младежки национал Лъчезар Котев беше представен като футболист на руския "Химки".

В последните дни се осъществиха два трансфера на български футболисти в руски клубове. Бившият младежки национал Лъчезар Котев (25 г.) беше продаден от "Арда" на елитния "Химки". Според портала Transfermarkt сумата по сделката за дефанзивния халф е 250 000 евро. Нападателят на "Локомотив 1929" (Сф) Димитър Митков пък ще премине във втородивизионния "Рубин". Засега като преотстъпен до края на сезона, а след това клубът от Казан има опция да закупи правата на 23-годишния Митков, който също е бивш младежки национал.

По всичко личи, че санкциите на ЕС срещу Русия заради водената война в Украйна не смущават българските клубове да продължават да осъществяват сделки. Разбира се, за това няма изрична забрана, но за мнозина е

 

въпрос на морален избор да откажат да играят в Русия.

 

Или пък да правят бизнес с руски отбори. Не е притеснен и сръбският селекционер на националния отбор по футбол Младен Кръстаич, който от идването си през август м. г. насам редовно вика левия халф-бек Матео Стаматов. Последният играе в първодивизионния "Оренбург", където е от юли 2021 г. и също се отказа от възможността да напусне клуба и страната след началото на войната. За разлика от десетки други чуждестранни футболисти, които се възползваха от предоставената възможност от ФИФА.

"Ние водихме преговори с минимум четирима чужденци и никой не се съгласи да дойде в Русия.

 

Политическите и военни причини сериозно влияят.

 

Това е проблемът". Думите са не на кого да е, а на треньора на мъжкия волейболен вицешампион на страната "Локомотив" (Новосибирск). Неговото име е... Пламен Константинов.

Той води тима от 2016 г., като го направи шампион през 2020 г. Константинов отказа да се присъедини към напускащите спортисти и треньори след началото на руската военна агресия в Украйна преди една година. С него остана и асистентът му Андрей Жеков. В руското първенство продължи да играе и най-добрият ни волейболист в момента - Цветан Соколов ("Динамо", Москва).

Техният избор не бе приет критично от волейболната федерация. Соколов продължава да носи капитанската лента в националния отбор, а Константинов спечели конкурса на федерацията и бе назначен за нов селекционер на държавния ни тим, като Жеков е негов асистент.

 

В началото на годината пък с руски клуб подписа

 

и бившата волейболна национална Добриана Рабаджиева. След преминаването си в "Динамо-Ак Барс" (Казан) тя заяви: "До момента винаги отказвах на отбори в Русия, но сега реших, че е време да се запозная и с руския волейбол! Русия никога не ми е била приоритет. Сега обаче нямах никакви колебания, точно обратното - изпитах голямо желание да играя тук."

Разбира се, никой от тях не бива да бъде обвиняван за личното си решение. Но да погледнем общата картина. А тя показва категорично, че руският спорт продължава да стои в международна изолация заради войната. Заради рестрикциите от ФИФА и УЕФА дори руската футболна федерация съвсем сериозно обсъжда възможността за преминаване към Азиатската футболна конфедерация.

Русия е все по-близо до напускане на УЕФА. Решение за това трябваше да бъде взето още днес на последното заседание на Изпълкома на Руския футболен съюз (РФС), но вместо това беше създадена работна група, която да излезе до март 2023 г.

А руският волейбол направо прие поканата и мъжкият национален отбор на страната ще участва на Азиатските игри в Ханджоу (Китай) от 23 септември до 8 октомври.

 

Личен избор, но някои не го приемат

 

В някои държави решиха да не се месят на спортистите си, които избраха да останат в Русия. Но същевременно дадоха ясен знак, че не се гледа с добро око на това. Така норвежкият халф Матиас Норман бе изваден от националния отбор по футбол, защото предпочете да остане в "Динамо" (Москва).

Тежки последици се стовариха върху норвежеца Матиас Норман заради избора му да се върне да играе в руското първенство. годишният халф има договор до лятото на 2024 г. с "Ростов".

Левият бек Мачей Рибус пък отпадна от сметките на Полша за световното първенство по футбол в Катар, след като избра да продължи да играе за "Спартак" (Москва).

Изолирането на Русия обаче не се ограничи само до официалните мачове. През зимната подготовка почти всички европейски отбори, които бяха на подготовка в Турция и ОАЕ, отказаха да играят контроли с трениращите там руски тимове. Съгласиха се само клубове от пет държави от континента - Сърбия, Северна Македония, Босна и Херцеговина, Армения и... България.

Да, действително "Левски" реши да откаже проверките с "Краснодар", "Спартак" (Москва) и "Урал" (Екатеринбург), въпреки че първоначално бе насрочил проверки с тях. Феновете на "сините" изразиха бурно несъгласието си от намеренията на ръководството на клуба и това доведе до отмяна на мачовете. 

Много остри думи към българския народ отправи бившият президент на футболния "Спартак" (Москва) Андрей Червиченко заради отменените приятелски мачове на "Левски" с руски отбори. Сините" трябваше да играят на лагера си в Дубай контроли с "Краснодар" (17. I), "Спартак" (22.

В същото време обаче редица други български отбори си проведоха контролите с руски тимове. Сред тях бяха пловдивският "Ботев" (чийто собственик е руският бизнесмен Антон Зингаревич), "Локомотив 1929" (Сф), "Берое", "Славия", "Арда"...

Някои футболни шефове от тези отбори излязоха с позиция, че политиката не трябва да се меси във футбола. А президентът на "Славия" Венцеслав Стефанов, известен русофил, дръпна следната тирада: "Пълна простотия е да изключат всички руски отбори от състезанията. Рано или късно всички ще се убедят в това. Русия е най-могъщата държава и скоро всички ще бъдат на колене пред Русия, включително шефове в Полша, Брюксел и където и да било."

Любопитното е, че сега в "Левски" са изправени пред нов морален избор, след като вече демонстративно отказаха да играят с руснаци. Клубът продължава да е в тежка финансова ситуация след провала на преговорите с компанията "Юнайтед груп" на сръбския бизнесмен Драган Шолак. И една от възможностите за осигуряване на постъпления е приемане на оферти от Русия за футболисти на "сините", като интересът е най-вече от страна на "Сочи" към панамския национален защитник Хосе Кордоба. За него е предложена сума в размер на около 2 млн. евро, която би подкрепила чувствително клубния бюджет.

И тук отново изборът трябва да се сведе между принципи и належаща ситуация...

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата