Международната агенция за тестване (ITA) въвежда програма за още по-дълго съхранение и последващ повторен анализ на взетите по време на олимпийски игри допинг проби. Тя трябва да влезе в сила още за олимпиадата в Токио идното лято и да остане в действие и занапред.
Това означава, че пробите, взети в Токио и на всички следващи олимпийски игри, ще бъдат съхранявани в специални съоръжения за по-нататъшен анализ, осигурени със средства на международния олимпийски комитет (МОК). Антидопингови организации партньори на ITA също ще могат да използват тези съоръжения като част от програмите си за борба със забранените вещества в спорта.
В момента, според Световния антидопингов кодекс, пробите може да се пазят до 10 години след взимането им, за да имат правна тежест, ако бъдат подложени на реанализ. Именно след такива повторни анализи на проби, взети на игрите в Пекин `08 и Лондон `12, бяха разкрити със задна дата над 130 случая на нарушаване на правилата, като десетки медалисти, включително и олимпийски шампиони, загубиха своите отличия и бяха дисквалифицирани за различни срокове.
Президентът на световната антидопингва агенция (WADA) Витолд Банка заяви, че неговата организация напълно подкрепя новата програма.
"Дългосрочното съхранение на проби за по-нататъшен анализ се оказа важен инструмент за защита на чистия спорт - каза 36-годишният поляк, застанал начело на WADA през 2019 г. - Методите за откриване непрекъснато се усъвършенстват и актуализират. Пазенето на проби до 10 години означава, че измамниците не могат да бъдат спокойни цяло десетилетие, след като са били тествани. Изискването на Международния стандарт за тестване и разследвания (ISTI) от 2021 г. е подписалите го да имат писмена стратегия за съхранение и по-нататъшен анализ като част от своите програми за тестване. Убеден съм, че тази политика ще има въздействие в следващите години. Освен това, тази програма за съхранение и допълнителен анализ би довела до икономия на разходи, тъй като разходите по трансфера и съхранението на проби се покриват от МОК."
WADA welcomes enhanced long-term sample storage and re-analysis program.
— WADA (@wada_ama) 21 декември 2020 г.
Find out more ➡️ https://t.co/mQRR6JgCrY pic.twitter.com/Uq0vp0YM19
WADA welcomes enhanced long-term sample storage and re-analysis program.
Find out more ➡️ https://t.co/mQRR6JgCrY pic.twitter.com/Uq0vp0YM19