Медия без
политическа реклама

Шахматът вече е бизнес, от който печели не само Карлсен

Древната игра навлиза в нови територии благодарение на виртуалния свят на блокчейна

25 Дек. 2021
Логото на "Мастъркард" грее на ръкава на Магнус Карлсен, а руските спонсори на FIDE "Касперски" и "Фосагро" са се преборили за челна позиция на игралната маса в Дубай.
ЕПА/БГНЕС
Логото на "Мастъркард" грее на ръкава на Магнус Карлсен, а руските спонсори на FIDE "Касперски" и "Фосагро" са се преборили за челна позиция на игралната маса в Дубай.

Косата на Магнус Карлсен бе разрошена, брадата му - разхвърляна, а бялата му риза - разпасана. Но седнал на своя стол и надвесен над шахматната дъска, той изглеждаше извънредно уверен. 

За разлика от него претендентът Ян Непомняшчи бе отчаян и примирен с поражението. Задачата му в мача за световната титла бе почти непреодолима и поглеждайки дъската за последен път, той се усмихна разбиращо и спря часовника. Предаде се пред вече петкратния шампион на света.

Изтощаващите партии за титлата се проведоха в изложбения център "Експо 2020" в Дубай и публиката се стичаше на тълпи в атриума, за да зърне на живо шахматистите. В самата зала рекламните табла бяха навсякъде около звукоизолираната камера, в която играчите бяха сами с мислите си.

Въпреки че загуби, руският гросмайстор прибра чек за $905 000 само от наградния фонд. Сумата може да изглежда гигантска за спорт като шахмата, но е нищожна спрямо милионите, които международната федерация (FIDE) получава по спонсорските пакети от десетките рекламодатели.

Логата на "Мастъркард" и "Унибет" красяха ризата на Карлсен, а на гърба на стола му пишеше "Койнбейс" - платформа за криптовалута. Спонсорите "Касперски" и "Фосагро" - руски компании за киберсигурност и химикали, се бяха погрижили имената им да са върху игралната маса. Рекламите на "Алгоранд", децентрализирана блокчейн мрежа с пълна база данни за профилите и рейтингите на играчите в световния шахмат, бяха навсякъде. Те дори прекъсваха преките предавания на мача, излъчван на екран с размерите на футболен стадион в експоцентъра.

Милионите зрители, гледащи партиите по цял свят, виждаха всички тези брандове часове наред ежедневно в продължение на две седмици. 

Шахматът вече е пазарен продукт. И благодарение на бума в популярността му покрай пандемията (и хитовия сериал "Дамски гамбит" по "Нетфликс") сега се радва на сериозни приходи и започва да разпределя своето богатство.

Личните договори на Карлсен с "Мастъркард" и "Унибет" са само два от многото. Норвежката правна кантора "Симонсен, Вогт, Вийг", норвежката компания за минерална вода "Исклар" и софтуерната фирма от Осло "Мелтуотър" също са върху сакото и ризата на шампиона.

Но всъщност Карлсен натрупа своето състояние от дигиталната революция. През 2013 г. той съоснова компанията "Плей Магнус", която сега е сайт за е-обучение и онлайн игри, но се занимава и с книгоиздаване. Има около 60 000 платени абонати и приходът ѝ за първата половина на 2021 г. е почти $10 млн. Фирмата е листната на стоковата борса в Осло и пазарната ѝ стойност е около $106 млн. Днес Карлсен притежава 8.9% от "Плей Магнус" чрез "Магнус Чес", която пък той основа още като тийнейджър, за да управлява финансите му, и чийто мажоритарен собственик е.

"Има огромно количество хора, които откриха шахмата, и все повече ще го правят. Излъчването на партиите по телевизията и в интернет е много важна част от шоуто", анализира бащата на шампиона - Хенрик Карлсен, който е член на борда на директорите на "Плей Магнус".

Печеливши от новото бизнес лице на шахмата са както другите акционери - предимно норвежки банки, така и някои служители на компанията, които започват все по-често да изпълняват ролята на агенти на млади таланти.

"Старият шахмат изостава в сравнение с други спортове по отношение на комерсиализация и достъпност. Интернет обаче му предоставя необятни възможности, защото шахматът си е същият, дори когато е онлайн, за разлика от другите спортове. Тенисът например не е същият, когато се играе онлайн", посочва Еспен Агдестайн, бивш мениджър на Карлсен и съосновател на "Плей Магнус".

Той предрича, че това е само началото, и вижда бъдещия растеж на шахмата именно във виртуалния свят на блокчейна. Феновете вече могат да си купят трофея от състезателната верига на "Плей Магнус" във вид на т. нар. незаменим токен (б.р. - non-fungible token, NFT), а бившият световен шампион Гари Каспаров пусна в продажба своя собствена NFT колекция, включваща негови стари снимки и отличия.

"Шахматистите се интересуват от инженерство и финанси, но търсят и нова аудитория. Блокчейн компаниите пък имат много пари - добавя Агдестайн. - Това са страхотни времена за играта и днес вече всеки родител иска да види детето си да играе шахмат."

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата