Медия без
политическа реклама

Шефът на шахмата бе поканена за зам.-председател на другата федерация

Само така може да има обединение, обявиха от приетата в международните структури БСФШ

24 Февр. 2024
Президентът на БФШ 2022 Венета Петкова бе поканена за зам.-председател на БСФШ.
facebook
Президентът на БФШ 2022 Венета Петкова бе поканена за зам.-председател на БСФШ.

Две седмици след като отказаха съвместно управление на лицензираната "Българска федерация по шахмат 2022" (БФШ 2022), от алтернативната "Българска спортна федерация по шахмат" (БСФШ) излязоха с контрапредложение. А именно, обединението в българския шахмат да стане в тяхната структура, която е приета за член на международните централни - световната федерация (FIDE) и европейския шахматен съюз (ECU).

Враждуващите лагери вече направиха безуспешен опит за помирение с посредничеството на председателя на БОК Стефка Костадинова, която инициира среща между двете страни на 12 януари. Точно месец по-късно - на 12 февруари, президентът на БФШ 2022 Венета Петкова отправи покана към шефа на БСФШ Милен Василев да се присъедини към екипа ѝ като съпредседател, която той още същия ден отхвърли публично.

Българският олимпийски комитет е направил безуспешен опит да посредничи за помирение между враждуващите лагери в българския шахмат.
Обединение между претендиращите да управляват българския шахмат федерации скоро няма да има, не и без институционална намеса.

В своя официална позиция от 23 февруари, с която "Сега" разполага, Василев предлага обратното - Петкова да влезе в ръководството на управляваната от него организация.

"Във връзка с проведената среща между председателите на БСФШ и БФШ 2022 при г-жа Стефка Костадинова - председател на БОК през м. януари 24 г. и със съдействието и желанието за обединение и от страна на г-н Димитър Илиев - министър на младежта и спорта, БСФШ предлага: Обединението на двете федерации може да бъде осъществено единствено в структурата на БСФШ. Предлагаме доц. Венета Петкова да заеме позиция на заместник-председател на БСФШ, както и възможността тя да предложи двама членове за УС. БФШ 2022 се отказва от лиценза си, който ще получи БСФШ", пише президентът на БСФШ.

Предложението идва часове преди насроченото за днес отчетно-изборно общо събрание на БФШ 2022, на което се очаква съставът на Управителния съвет да бъде разширен. Понастоящем в УС на лицензираната федерация има само трима души - председателят Венета Петкова и членовете Симеон Винчев и Христо Митков.

Междувременно БФШ 2022 беше одобрена за държавно финансиране по програмите на спортното министерство (ММС) за развитие на спорта за високи постижения и за кадрово осигуряване на неолимпийските спортове през 2024 г. От предоставените миналата седмица данни от ведомството стана ясно, че шахматът ще получи бюджетна субсидия в размер на 188 880 лв.

Бойните спортове в България са най-щедро финансирани от държавата сред всички неолимпийски дисциплини, подпомагани със средства от бюджета.

Според предложението за обединение от страна на БСФШ средствата няма да бъдат загубени, ако БФШ 2022 доброволно се откаже от лиценза си и той бъде предоставен от ММС на другото сдружение. Което е доста съмнително предвид вече сключения договор на БФШ 2022 с държавата и като цяло мудния процес по лицензиране на спортни федерации.

Ето какво обаче пише в позицията на БСФШ:

"Предимствата на нашето предложение са: България ще запази членството си във FIDE и ECU; Запазва се одобреното държавно финансиране за 2024 г.; Всички турнири, организирани от обединената федерация, ще важат за FIDE рейтинг; Състезателите (от деца до професионалисти) ще имат достъп до международни състезания под егидата на FIDE и ECU; Доц. Петкова ще отговаря изцяло за организацията и изпълнението на държавния спортен календар за 2024 г.; Всички шахматни клубове ще имат едно ръководство и единни правила, което ще гарантира правна сигурност; Шахматът ще получи възможност да кандидатства за получаване на статут на спорт с олимпийско значение от БОК. Надяваме се разумът да надделее!"

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата