Шиникова направи обрат в квалификациите на "Уимбълдън"

Тенисист №2 на България Димитър Кузманов отпадна още в първия си мач на тревните кортове

22 Юни 2021Обновена

Изабелла Шиникова направи впечатляващ обрат и спечели първия си мач от квалификациите на "Уимбълдън". 220-ата в световната ранглиста българска тенисистка се наложи с 2:6, 7:6 (5), 6:2 над американката Франческа ди Лоренцо (№155 в света).

Следващата съперничка на Шиникова ще е друга американка - Клеър Лю, която е 120-а в ранглистата.

Третата ни ракета започна неубедително мача и съперничката ѝ взе контрол, като поведе с 5:1 в първия сет, за да го затвори бързо с 6:2. Втората част също започна с предимство на американката и тя поведе с 2:0 след ранен пробив и задържа аванса си до 4:2.

Шиникова обаче върна пробива, изравни, а в в деветия гейм спаси две точки за пробив и осъществи пълен обрат, повеждайки с 5:4. Ди Лоренцо изравни, обаче Шиникова пак излезе напред в резултата и стигна до два поредни сетбола, но не можа да ги реализира. После българката пропусна още една възможност да затвори сета и така се стигна до тайбрек, в който тя се наложи със 7:5 точки.

В третия сет Шиникова спечели четири поредни гейма и поведе с 4:1, за да приключи мача успешно след 2 часа и 22 минути битка на корта.

В пресявките на "Уимбълдън" при жените ще участват още три наши тенисистки - Цветана Пиронкова (№103 в ранглистата), Виктория Томова (№105) и Елица Костова (№259).

По-рано днес единственият ни представител при мъжете на Откритото първенство на Великобритания - Димитър Кузманов, отпадна на старта на квалификациите. Втората ни ракета (№244 в света) загуби от румънеца Мариус Копил (№222) с 4:6, 3:6.

Двубоят трябваше да се играе още вчера, но заради дъждовното време в Лондон беше отложен с 24 часа. Днес на корт №16 в британската столица Мико спаси два мачбола, но в крайна сметка бе надигран след 1:08 ч.

В първата част Кузманов допусна пробив в седмия гейм и това се оказа решаващо за изхода на сета, тъй като Копил не позволи нито един брейкбол в подаването си.

Във II сет българинът пръв стигна до точка за пробив - във втория гейм, но след като не успя да я реализира, веднага допусна брейк в своя сервис. При 3:5 Кузманов сервираше за оставане в мача, но изостана с 0:40 и успя да отрази само първите две от открилите се пред румънеца три поредни възможности да приключи двубоя.

Във II кръг Копил очаква победителя от мача между Тай-Сон Квятковски от САЩ и Антоан Хоанг от Франция.