Гордостта на българския футбол от последната година - стадион "Христо Ботев" в Пловдив, се оказа с окаяно състояние на терена. Тревното покритие е компрометирано на много места и в момента игрището е на ниво, подходящо повече за мачове от аматьорските дивизии. Това си пролича по време на неделния двубой между "Хебър" и "Ботев" (Пд), в който тимът от Пазарджик посрещта пловдивчани именно на "Христо Ботев" - заради лошото състояние на терена на своя ст. "Георги Бенковски".
Това обаче провокира селекционера на националния отбор Илиан Илиев да се оплаче и да сезира БФС. Треньорът с основание бе притеснен, тъй като на 8 септември България трябва да посрещне Северна Ирландия именно на ст. "Христо Ботев" в мач от турнира за Лигата на нациите.
"Надяваме се до 8 септември да се вземат мерки, тъй като теренът не е в добро състояние - видяхме го. Говорих с моя помощник Георги Донков и му казах да се поинтересува в Българския футболен съюз какво се случва там. Може ли да се реагира, тъй като със сигурност да играем международен мач в тези условия - няма да е добре", заяви Илиев пред "Диема спорт".
Реакцията от БФС, футболния клуб и общината в Пловдив не закъсня. "Ботев" (Пд) няма да домакинства на "Христо Ботев" до въпросния двубой на националите, а през това време ще се положат грижи за възстановяването на терена. По тази причина носителят на Купата на България ще посрещне "Спартак 1918" (Вн) в събота на базата си в Коматево - "Никола Щерев - Старика", където домакинстваше 10 години, докато се строеше стадионът.
"Болестта, която засегна тревата на стадион "Христо Ботев" и която е често срещана по повечето такива съоръжения у нас, вече е овладяна. Сега тревното покритие се нуждае от допълнителни мерки, за да се възстанови изцяло и кореновата система да бъде подсилена... Бяхме информирани, че проблемите са продиктувани, както от извънредно високите температури, така и от липсата на циркулация на въздуха на стадион "Христо Ботев" след поставянето на козирката. Замервания през лятото са показали, че температурата на почвата е достигнала 61 градуса. В същото време стадионът е проектиран по начин, който не позволява пълноценното циркулиране на въздуха в зоната на терена, което би ограничило разпространяването на болестта. Експертната оценка гласи, че през зимата проблемите отново ще са налице, въпреки всички наши усилия сега и в бъдеще. Решението е оборудването на стадион "Христо Ботев" с техника, която да предпазва тревата и при високите температури през лятото, и при минусовите такива през зимата", обявиха от "Ботев" (Пд).
Обяснено бе също, че до две седмици теренът на "Христо Ботев" трябва да е отново в добро състояние. След това е планирано да започне възстановяването и на основния терен на комплекс "Никола Щерев - Старика".