Тенисистките претърпяха втора поредна загуба

България ще завърши на последно място в групата за "Били Джийн Кинг къп"

09 Апр. 2024
БФТенис

Българският национален отбор по тенис за жени загуби и втория си мач в тазгодишното участие за "Били Джийн Кинг къп" и не само остана без шанс за плейофите за влизане в Световната група на отборния шампионат на планетата при дамите, а ще завърши на последно място в групата си и ще се бори да не изпадне в по-ниското зонално ниво. Селекцията на капитана Магдалена Малеева отстъпи с 1-2 победи преди състава на Дания във втория ден от турнира в Група I на Евро-африканската зона в португалския град Оейраш. Вчера нашите паднаха със същия резултат и от Унгария.

Днес в откриващия сингъл между вторите ракети Лия Каратанчева загуби от Йохане Кристине Свендсен с 2:6, 2:6 само за 78 мин. В срещата между първите избори в двата тима пък Виктория Томова не взе сет срещу Клара Таусон - 4:6, 2:6 за 1:33 ч.

Така за протоколния мач на двойки бяха направени промени в заявките и за двата тандема. За България бяха предварително записани Каратанчева и Гергана Топалова, а за Дания - Таусон и суперзвездата Каролин Вожняцки, но бившата №1 в света получи допълнителна почивка. В крайна сметка нашият тим записа почетен успех, след като Каратанчева и Изабелла Шиникова надделяха над Лаура Брункел и Ребека Мунк Мортенсен с 6:4, 6:4.

В последния си мач от група А в сряда българските тенисистки ще играят срещу отбора на Австрия, който е лидер с две победи от два мача. При какъвто и да е резултат срещу австрийките избраничките на Малеева ще приключат на последно място в потока заради пораженията в директните срещи с другите два тима.

По регламент крайните победители във всяка от общо трите групи ще се класират за междуконтиненталните плейофи за влизане в Световната група през ноември. Завършилите на второ място ще играят за определяне на още един тим, класиращ се за плейофите. А останалите на последните места ще играят за определяне на двата изпадащи отбора в зонална Група II.