Томова дебютира с летящ старт на олимпийските игри

Надал гарантира мегашоуто с Джокович във II кръг на тенис турнира в Париж 2024

Виктория Томова (в далечния край на корта) изпълнява сервис срещу Магдалена Фрех в дебютния си мач на олимпийски игри.
Сега

Най-добрата българска тенисистка Виктория Томова дебютира по мечтан начин на олимпийските игри. В мач от I кръг на турнира на сингъл при дамите в Париж 2024 първата ни ракета (№49 в света) измъкна победа в два сета срещу полякинята Магдалена Фрех - 6:4, 7:6 (4).

Измъкна я, защото във втората част се разигра същинска драма. Първо Фрех поведе с 2:0 гейма след ранен пробив, а след това Томова взе пет поредни гейма и имаше сервис за мача при 5:2. 29-годишната софиянка дори стигна до два поредни мачбола при 40:15, но не успя да се възползва от подаването си и последва нов обрат.

Полякинята се възползва от моментния психологически срив и успя да върне и втория пробив, след което поведе с 6:5 гейма. Все пак Вики не позволи тотален срив и вкара сета в тайбрек, който спечели след нова размяна на минипробиви.

Българката беше подкрепяна от компактна, но много шумна българка агитка на корт №13 в комлекса "Ролан Гарос". Полските привърженици бяха по-многобройни и на моменти по-гласовити, но в крайна сметка напуснаха трибуните разочаровани.

"Наистина не очаквах такава подкрепа. Изненадах се. Беше много готино усещане, защото не на всеки турнир се случва да има толкова българи - сподели Томова минути след края на мача. - Като цяло тръпката да представяш България на олимпийски игри е по-различна. Усещаш повече товар на плещите си, но е чудесно да носиш победи на България."

В следващия кръг Томова ще се изправи срещу американската №11 в схемата Ема Наваро (№15 в световната ранглиста). Двете имат само един мач досега помежду си, спечелен от представителката на САЩ с 4:6, 6:3, 6:2 на 1/4-финал в Хобарт през януари. Впоследствие Наваро спечели титлата в австралийския град.

"Да, тя тогава ме победи, но направихме доста добър мач - спомни си Вики. - Тя играе страхотно този сезон, но смятам, че и за мен това е най-добрата година до момента. Нямам очаквания. Просто ще се боря за всяка точка и за България. Дошла съм тук да играя мач за мач."

СБЛЪСЪК НА ТИТАНИ

Очакваната с огромно вълнение още преди началото на турнира възможна среща между Новак Джокович и Рафаел Надал във II кръг на мъжката схема на олимпийския тенис турнир вече е факт. Двамата съвременни титани с общо 46 титли от Големия шлем ще се изправят един срещу друг във вероятно последното си участие на най-големия спортен форум.

Това стана факт, след като днес 38-годишният Надал преодоля първия си съперник Мартон Фучович с 6:1, 4:6, 6:4. 37-годишният Джокович пък стартира с мощен успех с 6:0, 6:1 срещу Матю Ебдън.

Съперсблъскът между испанеца и сърбина беше поставен от организаторите като втори мач в програмата на централния корт "Филип Шатрие". Това означава, че двубоят трябва да стартира около 15:00 ч. бълагрско време в понеделник (29 юли).