Големите имена в професионалния бокс може и да поемат тежки крошета на ринга, но има една област в техния живот, в която никога не понасят удари - техните лични финанси. Някои получават десетки милиони само за един мач, което прави бокса изключително доходоносна професия.
Но извън ринга те сключват договори за спонсорство и правят вложения в различни бизнеси. От седемцифрените сделки за стрийминг до стриптийз клубове и документални филми - английският таблоид "Сън" разкрива какви са страничните занимания на най-добре печелещите боксьори. И прави класация на десетимата, изкарали най-много извън ринга:
Дионтей Уайлдър, №30 млн.
Като един от най-силните в тежка категория, американецът притежава милиони. Той получи $28 млн. за реванша срещу Тайсън Фюри и други $20 млн. за реванша с Луис Ортис през 2020 г.
Но Уайлдър изкарва много и от странични занимания. От своята марка той има приход от $500 000 годишно, но е дал името и лицето си още на компанията за боксова екипиовка Everlast Boxing, на веригата ресторанти за бързо хранене Raising и на фирмата за висококачествени продукти на базата на конопен канабидиол (CBD) PureKana.
Генадий Головкин, $35 млн.
Казахстанската звезда в суперсредна категория може и да не е някоя свръхпопулярна личност, но със сигурност умее да развива потенциала си за печалба.
Миналата година Головкин получи $20 млн. за двубоя с мексиканеца Канело Алварес и подписа договор за шест мача срещу приходи от $100 млн. с дигиталната стрийминг платформа DAZN. Освен това 41-годишният Головкин има спонсорски договори с Nike, часовниците Hublot и бирата Tecate.
Амир Хан, $40 млн.
Британецът от пакистански произход получи 2-годишно наказание за несъзнателна употреба на допинг, но това не го застрашава с фалит. 36-годишният Хан е получил около $80 млн. от наградни фондове за своите мачове в леките и средни категории.
Но в неговото риалити шоу Meet the Khans неговата съпруга Фариал Макдуум пое контрола над финансите, след като Амир призна, че няма идея къде са се изпарили $6.25 млн. от неговата сметка. И сега жена му строи луксозен комплекс за сватби в родния му град Болтън.
Александър Усик, $56 млн.
Преди двата мача за световната титла в тежка категория с Атъни Джошуа в последните две години, украинецът бе получил на два пъти по $1 млн.
Без парите от боевете с Джошуа, общите боксови приходи на 36-годишния украинец са около $7 млн., но със спечелването на титлите неговият търговски профил стана много атрактивен. В момента Усик получава пари по договори с производителя на облекла Jaxet, фирмата за боксова екипировка BoxRaw и от компанията за електронни спортове WePlay Esports.
Владимир Кличко, $90 млн.
47-годишният бивш шампион в тежка категория получи $36 млн. за последните си два мача - загубите от Тайсън Фюри (2015 г.) и Антъни Джошуа (2017 г.). Украинецът се оттегли от ринга през 2017-а с общо изкарани от бокса около $200 млн. преди данъците.
Той също така има спонсорски договори с модната компания Hugo Boss, с веригата фитнеси McFit и с "Мерцедес Бенц".
Канело Алварес, $180 млн.
Мексиканският шампион в суперсредна категория подписа контракт за $365 млн. с промоутърската компания на Оскар де ла Оя и с платформата за онлайн стрийминг DAZN.
Само в периода юни 2018 - юни 2019 г. Канело е получил $95 млн. от своите мачове и сделки. Той е спонсориран от мексиканската пивоварна Tecate, от коняка Hennessy и от фирмата за боксови ръкавици Cleto Reyes.
Тайсън Фюри, $162 млн.
Циганският крал подписа през 2021 г. договор с ТВ гиганта ESPN на стойност $99 млн. за излъчване на 5 негови мача. Непобеденият в тежка категория британец взе $27.5 млн. от третия мач с Дионтей Уайлдър, $31 млн. за мача с Дилиън Уайт и $26 млн. от последния си засега двубой - с Дерек Чисора.
Но атрактивното му поведение го прави търсен и за странични изяви. Той получи $15 млн. за кеч шоуто WWE’s Crown Jewel в Саудитска Арабия, излъчвано по платени канали, където се бори срещу Браун Строуман. За страничните му доходи допринасят също неговата филмова документална поредица от 10 серии по "Нетфликс", както и четирите му автобиографии, разпродадени в огромни тиражи.
Антъни Джошуа, $211 млн.
Живеещият в Уотфорд бивш световен шампион в тежка категория изкара зашеметяващите $76 млн. само ТВ правата за излъчване на загубения реванш срещу Усик миналата година. Наскоро той напусна британската телевизия Sky Sports, за да подпише с DAZN срещу $125 млн. за по два мача годишно докато се пенсионира.
А извън ринга ще спечели поне $122 млн. от спонсорски сделки. Компанията за спортна екипировка Under Armour, Hugo Boss, автомобилните гиганти Land Rover и Jaguar му плащат, за да използват името и образа му, като само през 2021 г. платиха за това общо $11 млн.
Мани Пакиао, $220 млн.
По време на бляскавата си кариера 44-годишният филипинец е изкарал минимум $500 млн. на ринга, включително $35 млн. от двубоя с пуерториканеца Мигел Кото. През 2015 г. сп. "Форбс" го обяви за втория най-богат спортист в света.
Пакиао се оттегли от ринга рез 2021 г. и оттогава има епизодични роли основно във филипински филми. Освен това бе сенатор във филипинския парламент между 2016 и 2022 г. и бе кандидат за президент на изборите миналата година. Политическата му кариера се дължи и на факта, че през 2015-а построи 1000 домове за бедни в родината си.
Флойд Мейуедър, $450 млн.
По време на кариерата си 46-годишният американец спечели малко над $1 млрд., защото бе един от първите, възползвали се от огромните приходи на платеното излъчване на боксовите мачове.
Но Мейуедър също така инвестира и в някои разумни бизнес идеи. Той има своя промоутърска компания, която представлява 12 боксьори, като получава процент от техните приходи. Компанията за часовници Hublot, веригата за бързо хранене Burger King и хазартната фирва Fanduel използват лицето на Флойд и плащат затова скъпо. Освен това Мейуедър притежава стриптийз клуба Girl Collection в Лас Вегас, който печели до $250 000 в някои от силните вечери.