Топалов е 5-и в Шамкир след първата си победа

08 Апр. 2019
Веселин Топалов и Шахрияр Мамедяров обсъждат пред компютър току-що завършилата партия помежду си.
ShamkirChess.com

Бившият световен шампион по шахмат Веселин Топалов спечели първата си победа на Мемориал "Вугар Гашимов" в Шамкир (Азерб, €100 000) и е на 5-о място в класирането три кръга преди края на турнира от ХХI категория. С белите фигури българинът принуди азера Шахрияр Мамедяров да се предаде след 33 хода и по този начин събра 3 т. след победа, 4 ремита и загуба от Александър Гришчук (Рус).

В класирането води световният шампион Магнус Карлсен (Рус) с 4 т., следван от Сергей Карякин ( Рус) също с 4, но по-лоши допълнителни показатели. След тях с по 3 т. са Вишванатан Ананд (Инд), Дин Лижън (Кит), Гришчук, Топалов, Давид Навара (Чех) и Теймур Раджабов (Азер), подредени в този ред по допълнителни показатели, но българинът и Гришчук и там са равни и си поделят 5-ото място.

В снощния седми кръг от общо 9 Топалов имаше черните фигури срещу Раджабов. Победителят в турнира ще получи лъвския пай от наградния фонд - 30 000 евро.