Топалов започна с победа на Гран при в Хамбург

07 Ноем. 2019
Chess24.com
Участниците в шахматния турнир Гран при в Хамбург позират заедно по време на церемонията по откриването.

Гросмайстор Веселин Топалов победи с черните фигури Хикару Накамура (САЩ) в първата партия от минимача в I кръг на шахматния турнир в Хамбург (Гер, $130 000) от веригата Гран при. 44-годишният българин принуди натурализирания американец да се предаде след 66 хода в Берлински вариант на Испанска партия (С65).

Снощи двамата трябваше да изиграят втората класическа партия помежду си, в която Топалов имаше нужда от реми с белите фигури, за да се класира за 1/4-финалите в схемата на директна елиминация. При евентуална победа на Накамура днес двамата ще играят тайбрек от партии със съкратена контрола.

Турнирът в Хамбург е трети от сериите Гран при, които ще излъчат двама участници в турнира на кандидатите за световната титла през 2020 г. Това ще бъдат първите двама в общото класиране на четирите надпревари, като всеки от шахматистите е длъжен да участва в три от състезанията.

За Топалов това е втори турнир след този в Рига (Лат) през юли. По ирония на съдбата тогава Веско също игра в I кръг срещу Накамура и го елиминира с 2,5:1,5 т. след тайбрек. Участието на русенеца в латвийската столица приключи на 1/4-финалите след загуба с 0,5:1,5 т. срещу Максим Вашие-Лаграв (Фр). По стечение на обстоятелствата, ако достигне до II кръг и сега, негов опонент най-вероятно отново ще бъде французинът, който поведе с 1:0 т. срещу Уей И (Кит) след първата партия.

Лидери в генералното класиране след първите два етапа на Гран при са Шахрияр Мамедяров (Азер) и Александър Гришчук (Рус) с по 10 т. С актив от 1 т. Топалов дели 12-о място със Сергей Карякин (Рус) и Ю Яни (Кит).