Топалов завърши 7-и на "Мемориал Гашимов"

10 Апр. 2019
Веселин Топалов и Вишванатан Ананд се срещнаха в последния кръг от "Мемориал Гашимов" в Шамкир и бързо стигнаха до реми.
ShamkirChess.com

Веселин Топалов зае 7-о място в крайното класиране на супертурнира по шахмат в Шамкир (Азер). Българинът събра 4 т. в 9 кръга и изпревари трима от десетте участници - Давид Навара (Чех, 4 т. и по-слаби допълнителни показатели), Шахрияр Мамедяров (Азер, 3,5 т.) и Аниш Гири (Хол, 3 т.).

Шампион в VI "Мемориал Гашимов" стана Магнус Карлсен (Нор). Носителят на световната титла завърши турнира ударно, постигайки три поредни победи - срещу Гири, Сергей Карякин (Рус) и Александър Гришчук (Рус), и приключи с актив от 7 т. Норвежецът спечели турнира за втора поредна година и за четвърти път в шестте му издания.

В последните два кръга Топалов пък допусна загуба и направи реми. В VIII кръг в понеделник българският гросмайстор отстъпи пред Дин Лижън (Кит) след 7-часова партия, продължила 110 хода. В заключителния IX кръг вчера 44-годишният русенец сключи експресно примирие с друг бивш световен шампион - Вишванатан Ананд (Инд).