Житейският път на Рони Брунсвайк е напълно готов сценарий за холивудски екшън с елементи на любовен епос, криминален трилър и спортна драма. Вицепрезидентът на Суринам украси бездруго пъстрата си биография в средата на миналия месец, когато се превърна в най-възрастния професионален футболист в света и паралелно с това донесе международна санкция на собствения си клуб "Интер Мунготапу".
60-годишният държавник със скандална репутация влезе в светлината на прожекторите на 21 септември, когато реши да поиграе за отбора си в официален мач. Брунсвайк започна като титуляр с капитанската лента и остана на терена до 54-тата мин. при домакинската загуба с 0:6 срещу хондураския "Олимпия" в първи двубой от 1/8-финалите на Лига КОНКАКАФ - втория по значимост континентален турнир на Северна, Централна Америка и Карибския басейн.
Реваншът така и не се състоя, понеже и двата клуба бяха дисквалифицирани от надпреварата. Причината? След края на мача в столицата Парамарибо суринамският вицепрезидент, играещ собственик и капитан на "Интер Мунготапу" беше заснет как раздава в съблекалнята пари в брой на играчите на гостите от хондураската столица Тегусигалпа. Видеото обиколи бързо социалните мрежи, а това доведе до основателни подозрения за организирано "черно тото".
"След проведено пълно разследване на обстоятелствата КОНКАКАФ установи сериозно нарушаване на етиката и правилата за интегритет след мача на ст. "Франк Есед". Взето бе решение за изключване на "Интер Мунготапу" и "Олимпия" от тазгодишния турнир с незабавен ефект. На г-н Рони Брунсвайк се налага забрана за участие по какъвто и да било начин във всички състезания под егидата на КОНКАКАФ за срок от три години", обявиха от континенталната федерация в официално изявление.
Налагането на санкции не е никаква новост за висшия суринамски политик, който всъщност е обявен за международно издирване от Интерпол и от юли 2020 г. има издадена заповед за ареста му. Причината? Две задочно произнесени ефективни присъди за наркотрафик - за 6 години затвор в Нидерландия и 10 години затвор във Франция.
Кой всъщност е Рони Брунсвайк?
Елитен командос. Банков крадец. Партизански водач. Златен барон. Трафикант на кокаин. Богат бизнесмен и политик. Баща на поне 50 (петдесет) деца. Всичко това е неделима част от досието на Брунсвайк.
Роден на 7 март 1961 г. в селцето Мойвана в Североизточен Суринам, той се присъединява към националната армия още на 18-годишна възраст. Като добър войник е изпратен на секретно обучение в Куба за място в специалните части. Когато го завършва успешно и се завръща в родината, е назначен за личен бодигард на тогавашния държавен лидер Дези Баутерсе, тъкмо извършил военен преврат.
През 1984 г. Рони получава отказ за повишение и е разжалван от армията. В резултат на което две години по-късно предвожданата от него партизанска чета започва гражданска война в страната. Междувременно Брунсвайк се сдобива с прозвището Робин Худ на Суринам, след като в началото на 1986 г. обира банка в град Мунго, за да финансира съпротивата си срещу военното правителство, но и раздава огромни суми на най-бедната част от населението.
С цел отмъщение на 29 ноември 1986 г. суринамската армия атакува родното село на Рони Брунсвайк и избива най-малко 39 души, повечето от които жени и деца. По време на зверството, останало в историята като Клането в Мойвана, войниците изгарят до основи къщата на лидера на бунтовниците и разрушават почти всички останали постройки. Успелите да избягат около 130 жители намират спасение в съседна Френска Гвиана.
През 1989 г. Брунсвайк се договаря за примирие с правителството в замяна на поет ангажимент за връщане на партизаните като част от редовната армия на Суринам и осигуряване на работа на революционерите в дърводобивната и златната индустрия. Мирното споразумение е подписано официално на 8 август 1992 г.
Отново застанали от една и съща страна на барикадата, Дези Баутерсе и Рони Брунсвайк започват да развиват и съвместен бизнес. Част от него обаче се оказва извън закона и през 1999 г. двамата заедно са осъдени задочно за трафик на 474 кг кокаин в Нидерландия. Първоначалната присъда е за 8 години затвор, но след обжалване е намалена на 6 години.
Брунсвайк създава компанията за добив на злато "Робурнс NV" и през 2012 г. вече притежава 12 различни концесии на златни мини в Суринам. През 2020 г. е принуден да прехвърли собствеността на фондация, за да има право да се кандидатира за вицепрезидент на страната.
Като председател на Партията за общо освобождение и развитие (АВОР) Рони Брунсвайк е избран за депутат в Националната асамблея за първи път през 2005 г. През 2020 г. е избран за председател на суринамския парламент, но само седмица по-късно напуска поста, за да участва в президентските избори в двойка с настоящия държавен глава Чан Сантохи.
60 year-old Ronnie Brunswijk, the vice president of Suriname, picked himself to play for the club he owns, Inter Moengotapoe.
— BettingTips4you - The House Of Betting Tips (@BTips4you) 28 септември 2021 г.
They lost 6-0 😂😂😂
Imagine owners of PSG or Man City picking themselves to play tonight😂😂😂
pic.twitter.com/lkk9dpurqG
Като все още активен футболист на "Интер Мунготапу" Брунсвайк придобива клуба в края на 90-те години, а през 2002 г. построява модерен футболен стадион в Мунго и го кръщава... "Рони Брунсвайк". През 2005 г. е дисквалифициран от суринамската футболна асоциация (SVB) за 5 г., след като по време на мач заплашва противникови играчи с пистолет. Наказанието му скоро е отменено поради "липса на доказателства".
През 2012 г. пък изтърпява едногодишна санкция извън футбола заради агресивно поведение спрямо съдийската бригада и футболисти на съперника.
Женен само веднъж, Рони Брунсвайк има четири официални деца от вече бившата си съпруга Беатрикс Есаяс. Най-големият му син - 21-годишният Деймиън Брунсвайк, играе като дясно крило в тима на "Интер Мунготапу" и в злополучния мач на 21 септември 2021 г. беше титуляр в атака редом до баща си.
Освен тези четирима синове се знае за още около 50 извънбрачни деца, които Рони Брунсвайк е признал за свои. За непризнатите няма точно число.