Виктория Томова отпадна от тенис турнира в Кливланд

Това бе трета загуба за първата ни ракета от нидерландката Аранча Рус

21 Авг. 2024
Виктория Томова се подготвя да бие сервис към полето на Аранча Рус
тв скрийншот

Първата ни тенис ракета при жените - Виктория Томова (№50 в света), отпадна на 1/8-финал в Кливланд (САЩ). Във втория си мач на турнира от сериите WTA 250 тя допусна загуба от 96-ата Аранча Рус (Нид) с 3:6, 3:6.

Срещта започна с пробив на поставената под  №7 в схемата Томова още в първия гейм, но Рус не само направи моментален рибрейк, но и взе следващите три игри до 4:1 в своя полза. След това затвори рутинно първия сет. Във втория сет играта бе равностойна до средата, след което нидерландката отново използва грешките на софиянката, за да приключи мача след само 93 минути игра.

Рус бе по-прецизна на първи сервис, като пласира 63.6% от подаванията си, докато Томова остана на ниво 45.5%. Освен това нидерландката направи 5 аса срещу нито един на българката. Вторите сервиси бяха с общо взето еднаква успеваемост - 52.9% за Виктория и 48.1% за Аранча. Разликата дойде от оползотворяването на точките за пробив. В тези моменти Томова успя само два пъти при 7 открили се възможности, докато Рус бе по-ефективна с 4 от 6.

Това бе трета загуба от четири мача на първата ни ракета срещу тази съперничка, с която за последно играха през 2018 г. Единствената ѝ победа е през 2016 г., на ITF турнир в Сегед (Унг).

Следващият турнир, в която Томова ще играе, е US Open, който започва в понеделник. В него тя ще влезе с поне 8 позиции назад в ранглистата. Във виртуалното подреждане българката е вече 58-а.