Владимир Илиев е 12-и в света на класическите 20 км биатлон

17 Февр. 2021
Стурла-Холм Лагрейд ликува, докато пресича финалната линия. Победата му осигури и малката световна купа на 20 км индивидуално за сезон 2020/21.
Инстаграм

Владимир Илиев направи най-доброто си състезание през настоящия сезон по биатлон и се класира на 12-о място в класическата дисциплина - 20 км индивидуално - на световното първенство в Поклюка (Слвн). 33-годишният троянчанин направи само една грешка в 20-те си изстрела (1 минута наказание) и завърши с изоставане от 2:33.3 мин. от новия световен шампион Стурла-Холм Лагрейд (Нор), който стреля безгрешно.

Това е второто най-успешното представяне на Илиев на световно първенство след сребърния медал - отново на 20 км - на шампионата през 2019 г.. А също така е и най-предното класиране за който и да е от българския тим досега на форума в Поклюка.

23-годишният Лагрейд пък донесе първа световна титла на класическите 20 км за Норвегия от 10 години, когато триумфира Тарей Бьо. Впрочем днес 32-годишният Бьо също участва, но финишира едва на 70-о място след 6 патрона нахалост и 6 наказателни минути.

Сребърния медал заслужи германският ветеран Арнд Пайфер (33 г.), който, също като шампиона Лагрейд, стреля без грешка, но бе по-бавен в ски бягането с 16.9 сек. А бронзът е отново за Норвегия, спечелен от Йоханес Дале (1 гр.), който изостана с 40.9 сек.

Sturla Holm Laegreid is your new Men's 20km Individual World Champion - what a season he is having! 🤩

🥇🇳🇴 Sturla Holm Laegreid @NSSF_Biathlon
🥈🇩🇪 Arnd Peiffer @skiverband

— IBU World Cup (@IBU_WC) February 17, 2021

От другите български национали най-напред се класира Димитър Герджиков - 50-о място след 2 неточни стрелби и пасив от 5:33 мин. след шампиона. Антон Синапов (4 гр.) е 59-и, на 5:58 мин., а Владимир Оряшков (4 гр.) е 89-и, на 10:31 мин. сред всичките 100 завършили състезанието биатлонисти.

Вчера в индивидуалното състезание на 15 км при жените най-напред от българския отбор се наредиха Даниела Кадева (2 гр.) и Милена Тодорова (6 гр.) - 53-а и 54-а. Шампионка пък стана Маркета Давидова (Чех, 0 гр.), следвана на 27.9 сек. от Хана Йоберг (Шв, 1 гр.) и на 1:04 мин. от Ингрид Тандреволд (Нор, 1 гр).

Утре от 16.15 ч. наше време е индивидуалната смесена щафета (участват по един мъж и една жена от нация).