Българският тим постигна трета поредна петгеймова победа

25 Юни 2019
 Българските волейболисти ликуват след драматичния успех над състава на Германия
ФИВБ

Националният отбор на България спечели 4-та победа във Волейболната лига на нациите, като за трети пореден път победи драматично с 3:2 гейма. В последния мач от минитурнира в Куяба (Браз) селекцията на Силвано Пранди обърна от 0:2 двубоя с Германия и се наложи (отделните части - 26:28, 18:25, 25:23, 25:19, 15:10).

Така нашите отново станаха царете на драмите. След като победиха с 3:1 още на старта тима на Канада, българите постигнаха следващите три успеха все с по 3:2 - над Франция, Австралия и Германия. Освен това изиграха и още един петгеймов мач - с Япония във Варна, загубен с 2:3 от 2:0.

Срещу германците, водени от италианската звезда Андреа Джани, Пранди пусна титуляри Цветан Соколов, Розалин Пенчев, Красимир Георгиев, Георги Сеганов, Светослав Гоцев, Мартин Атанасов и Владислав Иванов (либеро). Впоследствие за по малко влизаха Радослав Парапунов, Теодор Тодоров, Владимир Станков, Пламен Шекерджиев и Мартин Иванов, докато либерото Петър Каракашев смени Иванов още във II гейм и остана на терена до края.

Както и в предните две срещи в Бразилия най-резултатен бе Соколов, който завърши с 21 т., а с по 11 се отчетоха Розалин Пенчев и Мартин Атанасов. За Германия №1 бе Кристиан Фром с 19.

След този успех българският тим е 12-и с актив 4-8. Следват Австралия, Германия и Португалия с по 2-10, а последен е Китай с 1-11. Това почти сигурно оставя нашите в елита и догодина. България, Австралия, Португалия и осмият в момента - Канада (7-5), са 4-те отбора с "чалънджър" статут и нямат запазено място в лигата за 2020 г. Който от тях завърши с най-лоши показатели от другите, той ще изпадне.

В последния уикенд България е домакин в Пловдив на минитурнира с участието още на Сърбия, Иран и САЩ.