Втора победа закрепи позициите на България в женската VNL

Волейболистките подариха гейм след пропуснат мачбол, но все пак биха аутсайдера Южна Корея

27 Юни 2023
Либерото Мила Пашкулева се радва бурно на спечелена точка срещу корейския отбор.
FIVB

Женският национален отбор по волейбол измъкна изстрадан втори успех в тазгодишното издание на Лигата на нациите (VNL) и на практика си гарантира място в комерсиалния турнир и през 2024 г. В откриващия си мач от последната, трета състезателна седмица в редовния сезон селекцията на Лоренцо Мичели срази домакина на група 5 Южна Корея с 3:1 (22, 18, -24, 15).

Двубоят в зала "КТ Соникбум Арина" в Сувон можеше да приключи и с класически успех за нашия тим, но в третия гейм българските състезателки пропуснаха мачбол и подариха частта на съперника. Любопитното е, че в предишните си осем изиграни мача в надпреварата през 2023 г. корейките бяха спечелили само един гейм - срещу Германия.

"Знаехме, че ще бъде труден мач. Да, класирането показва, че ние сме последните два отбора, но се получава добра игра. Виждаме много добри изпълнения в защита. За момента се справяме на контраатака, което е много важно. Надявам се да продължим по този начин", си пожела италианският треньор Мичели в ТВ интервюто след края на втората част.

За негово съжаление - и за разочарование на българските фенове, в третия гейм отборът ни допусна безобразно много грешки това доведе до критичния обрат в края. Националките ни завършиха двубоя с общо 34 сгрешени отигравания, което би било пагубно срещу всеки друг отбор във VNL.

В титулярния състав започнаха разпределителят и капитан Петя Баракова, диагоналът Радостина Маринова, посрещачите Мария Йорданова и Елена Бечева и центровете Мира Тодорова и Борислава Съйкова, а либеро беше Мила Пашкулева. От пейката влезе Мария Кривошийска.

Топреализатор стана Маринова с 19 т. (1 блок), Йорданова добави 18 т. (3 аса), а Тодорова допринесе с 16 т. (1 ас, 7 блока).

Също с 19 т. най-резултатна за корейския тим беше Ким Дае-ун (1 блок), а с 12 т. завърши Канг Со-ви (2 аса).

С победата България (2-7, 8 т.) задмина в класирането прекия си конкурент за оставане в Лигата на нациите Хърватия (2-7, 6 т.), изкачвайки се на 14-а позиция. Южна Корея (0-9, 0 т.) остава твърдо на последното 16-о място.

🔴 Volleyball Nations League LIVE on Volleyball TV: https://go.volleyball.world/TV?ytv=dWatch the women's highlights between Bulgaria and Korea from (matchda...