На 22 април женската национална баскетболна асоциация (WNBA) чества 25 години от създаването си, а днес ще започне и новият сезон 2021.
През 1996 г. анонсът за основаването е направен на пресконференция, на която присъстват тогавашните американски звезди в този спорт Ребека Лобо, Лиса Лесли и Шерил Суупс. В началото WNBA има конкуренция от наскоро създадената Американска баскетболна лига за жени, но тя приключва своето съществуване само два сезона по-късно и така това остава единствената професионална спортна лига за нежния пол в Северна Америка.
193-сантиметровият център Лобо, която до 22-годишна възраст вече е спечелила колежанския шампионат на САЩ, няколко награди за играч на годината и олимпийско злато от Атланта `96, е имала несигурно бъдеще като спортист. Но скача в дълбокото. "Олимпийският отбор на САЩ бе нещо като тест за пазара на женския професионален баскетбол - казва днес 47-годишната Лобо, която е член на Залата на славата. - Дали жените са "конвертируеми"? Всички тези билети ще се продадат ли?", бяха едни от основните въпроси."
Отговорът идва съвсем скоро. Дават го самите баскетболни фенове. Още в първия домакински мач на отбора на Лобо - "Ню Йорк Либърти", трибуните в "Медисън Скуеър Гардън" са почти запълнени от 17 780 зрители, които скандират оглушително. "Помня, че бе толкова шумно, та не чувахме как спикерът обявява имената ни", казва Лобо.
На старта на асоциацията пък Ким Хамптън е на 35 и близо до края на кариерата си, след повече от десетилетие в отбори от Европа и Япония. И изведнъж ѝ се предоставя възможност да играе професионално в САЩ. Хамптън става една от двете баскетболистки, които "Либърти" взима от драфта в WNBA.
"Момчетата по мое време израстваха при наличието на професионални баскетболна, футболна, бейзболна и хокейна лига. Ние, момичетата, нямахме такива примери. Никога не съм си представяла колко далеч може да стигне една такава женска профилига", казва сега 58-годишната Хамптън, която вкарва първия кош за "Либърти" в мач №1 от WNBA на 21 юни 1997 г. срещу "Лос Анджелис Спаркс" в "Грейг Уестърн Форум" - тогава зала на "Лейкърс".
Разбира се, в началото, макар да става въпрос все за баскетбол, жените получават много по-малко пари от играчите в НБА. През 1997 г. средната заплата била $15 000, докато дори и най-незначителните баскетболисти в НБА взимат 6-цифрени суми.
"Бяхме готови да направим всичко, за да стане тази лига успешна - казва Вики Джонсън (49 г.), която игра 13 сезона в WNBA, след което стана треньор на "Сан Антонио Старс" и на "Далас Уингс". - Не ставаше въпрос за пари, а да играем в най-добрата лига в света и да бъдем припознати като професионалисти, да имаме място на масата."
Сега нещата са променени. Топбаскетболистките в WNBA взимат по над $500 000 благодарение на забележителния колективен договор, постигнат миналата година, който гарантира нови обезщетения при майчинство и по-добри условия при пътуванията. Миналата година например сезонът премина в "балон" и някои от баскетболистките взеха децата със себе си, като балансираха между грижите за тях, тренировъчния режим и мачовете.
Новият сезон започва тази вечер и в него WNBA ще е изправена пред проблемите с расовата дискриминация и равенството на половете в САЩ. Джонсън например е единственият чернокож треньор в лигата, докато баскетболистките са предимно такива. "Ръководството на WNBA трябва да разработи план, даващ на тези момичета повече възможности в баскетбола", казва Ким Хамптън.
Комисионерът на WNBA Кейти Енгълбърт наскоро заяви, че има напредък, но "трябва да го направим по-добър". Самите баскетболистки усещат, че WNBA е пред голям пробив: ТВ правата стават все по-скъпи и миналия сезон бяха излъчени повече мачове от всеки друг предишен. Лигата е на ръба на огромната популярност и трябва да се възползва от този импулс. Много неща ще зависят от сезон 2021, в който мачовете на 12-те отбора ще бъдат излъчвани от ТВ гигантите ABC, ESPN, CBS и CBSSN.
БЪЛГАРСКАТА СЛЕДА
В WNBA са играли баскетболистки от общо 51 държави извън САЩ. Сред тях са и 4 българки, които прекарали там по 1 сезон.
Първите две са сестрите Гергана и Албена Брънзови, които влизат в лигата още през втората година - Гергана в "Детройт Шок", а Албена в "Ню Йорк Либърти". През 1999 г. Полина Цекова е взета в "Хюстън Кометс", а през 2002-ра Гергана Славчева изкарва един сезон във "Финикс Мъркюри".
В статистиката като представителка на България е записана и американката Донийка Люис, която получи наш паспорт и игра известно време в националния отбор.