Южна Африка е новият ръгби властелин на Южното полукълбо

Световният шампион не даде шанс на Аржентина да си помисли за титлата в решителния мач

Капитанът на южноафриканския тим Сия Колиси е вдигнал трофея от Ръгби Чемпиъншип, заобиколен от ликуващите си съотборници след победата над Аржентина.

Четирикратният световен шампион по ръгби и настоящ носител на титлата Южна Африка доказа, че продължава да е в отлична форма, след като спечели най-важния си турнир за годината - Ръгби Чемпиъншип. Това стана по възможно най-убедителния начин - с гръмка победа с 48:7 над гостуващия тим на Аржентина, който бе единственият друг останал с някакви шансове да стане първенец на Южното полукълбо тази година.

"Пумите" в нито един момент не успяха да достигнат до възможност да поведат и да вземат контрола на двубоя в ръцете си. Южноафриканците, подкрепяни френетично от привържениците си в Мбомбела поведоха до 14-ата минута с 14:0 след есета на Афелеле Фаси и Питер-Стеф дю Тойт, които бяха довършени с успешни допълнителни удари на скръм-халфа Джейдън Хендриксе, който до почивката изпълняваше тези шутове, вместо сгрешилия фатално миналата седмица при загубата в Аржентина Мани Либок, който също бе титуляр днес.

Флай-халфът на аржентинците Томас Алборнос затвърди отличната си форма и върна известна интрига в 19-ата мин., когато направи есе и сам отбеляза допълнителния удар, с което намали резултата на 7:14. Но това се оказаха и единствените точки за "пумите" в двубоя.

На почивката "Спрингбокс" вече водеха с 27:7, след есета на Фаси (второ за него) и на Чеслин Колбе след фантастичен пробив и финт. При тях важно значение оказа фактът, че гостите бяха с 14 души заради жълт картон на Матео Карерас в 29-ата мин. при 17:7 за домакините.

След почивката "антилопите" бяха в пълния си вихър. Но и тук имаше влияние намаленият състав на гостите - заради червен картон на Пабло Матера в 55-ата мин. и жълт на Сантиаго Карерас в 68-ата. Веднага след второто наказание, когато аржентинците вече бяха с 13 души на терена, Малкъм Маркс отбеляза есе за 34:7, в 73-ата Дю Тойт се разписа за втори път в мача, а в 77-ата Джеси Крийл дооформи разгрома. При последните три есета Андре Полард отбеляза успешни допълнителни удари.

Така Южна Африка спечели Ръгби Чемпиъншип за пръв път от 2019 г. и общо втори път откакто през 2012 г. Аржентина се присъедини към "антилопите", Нова Зеландия и Австралия. Преди това, когато турнирът бе между въпросните три нации, южноафриканците бяха печелили три пъти (1998, 2004, 2009).

Двубоят в Мбомбела се запомни и с историческо постижение на Ебен Етцебет, който стана еднолично ръгбистът с най-много мачове за националния отбор на Южна Африка - 128. През миналата седмица той се бе изравнил с легендата Виктор Матфийлд.

Южноафриканците завършиха на първо място в Ръгби Чемпиъншип с 24 т. Изигралият неубедителен турнир тим на Нова Зеландия завърши втори с 16 т., след като по-рано днес победи с 33:13 Австралия в Уелингтън. Това донесе на All Blacks и трофея "Бледислоу Къп", разиграван между тези два отбора.

Аржентина остана на трета позиция с 14 т., а "дървената лъжица" за последен в класирането се полага за австралийците, които завършиха само с 5 точки.