Световният шампион взе "Купата на свободата" в ръгбито за 2024 г.

Южна Африка постигна втора победа над Нова Зеландия за седмица

07 Септ. 2024Обновена
Капитанът на южноафриканците Сия Колиси (с топката) атакува към вратата на Нова Зеландия.

Четирикратният световен шампион по ръгби и настоящ носител на отличието Южна Африка спечели "Купата на свободата" след днешната си победа с 18:12 над Нова Зеландия в четвъртия кръг от Ръгби Чемпиъншип (ежегодното първенство на четирите най-силни нации в този спорт от Южното полукълбо). Трофеят се разиграва между тези два тима от 2004 г., като тази година южноафриканците го заслужиха след двете си победи в рамките на седмица. Миналата събота "Спрингбокс" спечелиха с 31:27. Така те завоюваха "Купата на свободата" за пръв път от 2009 г. насам (и общо трети път в историята), като междувременно новозеландците го печелеха неизменно.

Днешната победа на Южна Африка в Кейп Таун бе напълно заслужена, въпреки че All Blacks водеха на почивката с 9:3. През втората част "антилопите" сломиха съперника си с есета на капитана Сия Колиси и резервата Малкъм Маркс. Новозеладците могат да съжаляват за трите пропуснати наказателни удара от Деймиън Макензи (всеки от тях носещ по 3 точки), но всъщност те бяха доста предвидими в атака, като нито веднъж не успяха да пробият през отлично организираната защита на домакините и да отбележат есе. Всичките 12 точки бяха отбелязани именно от Макензи, който бе точен при други четири наказателни удара.

Днешният успех на южноафриканците им затвърди лидерската позиция след 4 от 6-те кръга в Ръгби Чемпиъншип. "Спрингбокс" водят с 18 т., а Нова Зеландия (7 т.) дори отстъпи второто място. На него вече е Аржентина (10 т.) след забележителната победа с 67:27 над последния в класирането Австралия (4 т.) в Санта Фе. Това бе и сладък реванш за "пумите" заради загубата им от "кенгурата" преди седмица с 19:20.

ТЪЖНА ВЕСТ ЗА БЪЛГАРСКОТО РЪГБИ

Днешният ден донесе и тъжна новина за любителите и дейците на ръгбито в България. На 58-годишна възраст почина бившият национален състезател Димитър Дебренлиев. Той бе също така дългогодишен изявен състезател на отбора на "ЖП Завод" и "Локомотив" (Сф). Баща на двама от действащите национали на България - Смилко и Костадин Дебренлиеви.

Поклонението ще е на 10 септември (вторник) от 11:30 ч. в гробищен парк "Бакърена фабрика".

Редакцията на "Сега" изказва искрени съболезнования на семейството на Димитър Дебренлиев.

Почти всяка история, свързана с ръгби, е пропита с чест, но и лишения, с гордост, но и много болка (вътрешна или физическа). Такава е и тази на семейство Дебренлиеви - една от най-известните фамилии в българското ръгби.