Контролите на националния отбор по футбол в Кипър (2:0) и Люксембург (0:0) бяха последните мачове преди началото на квалификациите за Евро 2024. Следователно времето за по-смели експерименти за селекционера Младен Кръстаич изтече. И той вече е наясно с основното ядро от футболисти, на които ще разчита.
Сърбинът имаше на разположение стотина дни (т.е. точно 112) от първия си работен ден по договор (1 август) до мача с Люксембург, за да избистри в общи линии групата, с която ще работи в пресявките за европейското първенство.
За първите мачове (5:1 над Гибралтар и 1:0 над Северна Македония) той имаше две цели - да остави България в Лига С на турнира Лига на нациите, както и в четвърта урна за жребия за Евро 2024. Изпълни ги успешно.
Ноемврийските контроли бяха за допълнителни експерименти. Срещу Кипър Кръстаич дори пусна най-младия стартов състав на България от началото на века (23.36 г. средна възраст). Е, сърбинът не успя да удължи срещу Люксембург серията си от победи и спря на три поредни. Все пак това стигна, за да запише най-успешното начало на чужд селекционер начело на българския тим. Но пък при нулевото равенство явно започнаха да се очертават титулярите, на които ще разчита Кръстаич, който вече подчерта, че готви състав с хоризонт за следващите 10 години.
Гръбнакът на отбора се оформи
Не само срещу Люксембург, но и в предишните мачове си пролича, че Кръстаич разчита твърдо на капитана на "Лудогорец" Антон Недялков, както и на съотборника му Кирил Десподов, който пък носи лентата в националния тим. И докато те бяха твърда величина и при Ясен Петров, заедно с Петко Христов ("Специя", Ит), новите стълбове се очертават да са Илия Груев-младши ("Вердер", Гер), Филип Кръстев и Марин Петков ("Левски"), Илиан Илиев-младши ("Аполон", Кип), Валентин Антов ("Монца", Ит) и Радослав Кирилов ("ЦСКА 1948"). На вратата пък най-често получава доверие (в три от четирите мача) Даниел Наумов ("ЦСКА 1948"), но и Светослав Вуцов ("Славия") показва, че може да се разчита на него при необходимост.
Към тях трябва да се добавят и няколкото много млади, амбицирани, а и пределно концентрирани да изпълнят изискванията на треньора футболисти, които Кръстаич започна да налага - Никола Илиев (18 г., "Интер", Ит), Йоан Стоянов (21 г., "Секция Нес Циона", Изр), Илиян Стефанов (24 г., "Левски"), Георги Русев (24 г., "ЦСКА 1948"), а и Димо Кръстев (19 г., "Фиорентина", Ит), който имаше малшанса да се контузи при дебюта си срещу Кипър.
Видно е и кои изпадат зад борда
Макар Младен Кръстаич да уверява, че вратите на националния отбор са отворени за всички, се вижда кои футболисти, на които Ясен Петров разчиташе, сега трайно остават извън състава. И най-малкото в началото на евроквалификациите няма да се разчита на тях, тъй като се приема, че времето за експерименти със състава през последните месеци вече е минало. В тази група попадат голмайсторът на Първа лига Ивайло Чочев ("ЦСКА 1948"), Георги Миланов ("Левски"), Георги Костадинов (АПОЕЛ, Кип), Димитър Илиев и Бирсент Карагарен ("Локомотив", Пд), Борислав Цонев ("Далиен Про", Кит), Кристиян Малинов ("Льовен", Бел), Георги Минчев ("Ауда", Лат).
Все пак зачеркването засега не е с химикалка, а само с молив - Спас Делев, да речем, получи шанс в контролите и го използва в пълна мяра.
Ясно личи, че целта на селекционера е да има под ръка млади футболисти, които да развива с перспектива (а и да са по-склонни да загърбват егото си). Затова и голямата въпросителна е дали ще разчита на Тодор Неделев, когато халфът на "Ботев" (Пд) се върне в игра след претърпяната тежка травма на главата. Докато е по-вероятно да се викат и занапред липсващият заради травма Андреа Христов ("Козенца", Ит), както и спреният от "Спарта" (Прага) Мартин Минчев.
Играта - към по-добро
Вижда се ясно, че при Кръстаич националите демонстрират по-постоянна игра. Съответно резултатите са налице. Отборът се опитва да играе по-бърз футбол, с по-скоростен преход между линиите, с по-малко докосвания и задържане на топката, с преса. Това се получава към момента, но по-впечатляващо е самочувствието в играта на тези млади футболисти. Това е нещо, което обявяваха, че търсят предишните селекционери - най-вече Георги Дерменджиев и Ясен Петров, но не постигнаха особен успех.
Разбира се - има още слаби места. В почти всички двубои защитата ни увисваше поне по два-три пъти на мач. И в повечето случаи единствено късметът помогна да допуснем само един гол в тези 4 срещи. Да, късметът е нужен, но само той няма да е достатъчен в квалификациите срещу Сърбия, Унгария, Черна гора и Литва.
И както обикновено - честите пропуски в атака. Това е слабост, която е характерна за българския футбол, но все пак има прогрес при Кръстаич. В посока, че се създават повече положения и това помага да се подобри ефективността (не успяхме да вкараме гол само в един двубой от последните четири).
Да - и най-вече впечатлява повишената мотивация у футболистите, поне за момента. Кръстаич търсеше най-вече това от отбора и го получава. "Момчетата показаха начина, по който трябва да се играе в следващите двубои - с желание и мотивация за България", похвали тима сърбинът след двубоя срещу Люксембург, последен за 2022 г.
Сърбин ли е - характер е
Бяхме свикнали да виждаме повече дипломатичност и компромисен тон при Георги Дерменджиев и Ясен Петров. Между третия и четвъртия си мач на поста (т.е. между контролите с Кипър и Люксембург) обаче Младен Кръстаич показа нагледно, че сръбската треньорска школа е известна не само с умения, но и с характер.
Селекционерът ясно посочи, че не е щастлив от това, че халфът на "Лудогорец" Иван Йорданов бе освободен заради травма, но след няколко дни бе пуснат да играе в 1/16-финала за купата срещу "Розова долина" и се доконтузи в Казанлък. Кръстаич не прикри недоволството си, че Йорданов не е трябвало да играе за разградчани в този двубой. "Ще говорим за този случай след лагера. БФС също трябва да вземе отношение. Без значение от мача, здравето е на първо място. Очакваме самите клубове да са коректни със съюза", коментира сърбинът, без да се притеснява, че говори по адрес на "Лудогорец".
Дали и доколко този му твърд характер ще е в помощ на отбора в предстоящите квалификации и дали играта ще е равностойна на тази на съперниците - отговори ще има след 4 месеца. На 24 март приемаме Черна гора, а три дни по-късно гостуваме срещу Унгария. Два мача, които могат да ни дадат добър начален старт на кампанията и да окрилят този млад състав. Другия вариант си го знаем много добре.