Изглежда звездното присъствие на Стеф Къри е на път да промени правилата на баскетбола в НБА. Гардът на "Голдън Стейт" проправи пътя за все повече и повече стрелби за три точки и се превърна в Краля на тройките, но същевременно предизвика разклащане на устоите на играта и накара комисионера на асоциацията Адам Силвър да проучва стратегии за възстановяване на жизнеността ѝ и нейната ТВ популярност.
Миналата седмица Силвър постави на масата една от най-спорните теми в съвременния баскетбол - именно стрелбата за 3 точки. Този слон в стаята на НБА, останал незабелязан толкова години, вече застрашава баланса в играта и влечението на зрителите към нея.
Говорейки след финала за Купата на НБА в Лас Вегас (спечелен от "Милуоки" с 97:81 срещу "Оклахома Сити"), Силвър призна, че експоненциалното нарастване на шутовете от далечно разстояние може да "въздейства на офанзивното разнообразие на играта", макар да даде се разбере, че "засега" няма планове поне за коригиране на дистанцията на линията за 3 точки. В момента тя е на 7.24 м от коша в НБА (в мачове под егидата на FIBA, в женската НБА и колежанското първенство в САЩ е на 6.75 м).
NBA commissioner Adam Silver said that the NBA is now investigating the trend of increased three-point attempts, and that they are even considering possible rule changes following a drop in NBA TV ratings 😬👀 pic.twitter.com/kHFqhnU2Jq
— Pubity Sport (@pubitysport) 20 декември 2024 г.
Отбори като настоящия шампион в НБА "Бостън" са живо въплъщение на опасенията на Силвър. Със средно 51,1 стрелби за тройка на мач "келтите" са в челото на революция в баскетбола отвъд Океана. Тази трансформация обаче, по единодушно мнение на всички специалисти, се дължи най-вече на гения на един пионер - Стеф Къри.
През последното десетилетие 38-годишният гард на "воините" овладя и преосмисли стрелбата от далечно разстояние до такава степен, че предизвика неудържима офанзивна еволюция. Наследството на Къри, неговата хирургическа прецизност и способност да бележи от привидно невъзможни ъгли, оставиха незаличима следа.
Още през 2021 г. той надмина рекорда на Рей Алън от 2973 тройки в кариерата си, излизайки лидер за всички времена в тази категория, като в момента има 3832, или средно по 3.92 точни далечни шута на мач. Неговата прецизност и усет вдъхнаха нов живот на този елемент от баскетбола и го превърнаха в основно оръжие, в снайперист, вдъхновяващ отбори и играчи на всички позиции да го включат в своя арсенал.
Днес дори традиционните центрове, исторически доминиращи близо до коша със своя ръст и ограничен обхват, се адаптираха, добавяйки "тройката" към своя набор от умения. Тази метаморфоза остави настрани ударите от средна дистанция и пробивите към коша, трансформирайки ги просто до аномалии в една система на игра, продиктувана от математическата ефективност на тройките.
Още преди година испанският вестник "Марка" обърна внимание върху нарастващото безпокойство от тази тенденция, като публикува разследване на възхода на стрелбата за 3 т. от въвеждането ѝ през 1979 г.
Данните подчертават нейния експлозивен ръст: от едва 3% от всички стрелби през първите 10 години до над 20% през 2005 г. След това темпото се ускори значително, а опитите за тройка почти се удвоиха между 2010 г. (25%) и 2020 г., когато близо 40% от всички шутове в един сезон на НБА бяха зад 7.24-метровата дъга (на графиката).
Това, както се очакваше, не остави никого безразличен. Най-прям бе един от великите центрове и майстор на работата под кошовете - Шакийл О`Нийл. Шак, сега анализатор за Inside the NBA на TNT, хвърли вината директно върху Къри и "Голдън Стейт", като ги обвини, че са "съсипали баскетбола".
"Гледаемостта е намаляла, защото всеки път виждаме едно и също нещо отново и отново. В днешно време всеки отбор просто хвърля за тройки", обобщи ситуацията брилянтният в миналото център.
Комисионерът Силвър обаче засега не бърза да хвърли цялата вина за очевидната липса на разнообразие в офанзивните стратегии върху тази тактика. Но все пак призна за ширещата се загриженост от факта, че манията по тройките накара много отбори да възприемат почти идентични стратегии. Това, по думите на Силвър, "може да намали изживяването на феновете".
Дебатът сега се съсредоточава върху това дали преместването на линията за три точки по-назад наистина ще разнообрази играта, или просто ще насърчи повече атаки в подкошието. Силвър твърди, че целта на НБА трябва да е да култивира по-динамичен и ангажиращ зрителите стил на игра, без да подкопава текущите стратегии.
Но фактът е, че асоциацията е изправена пред тежко предизвикателство - намаляваща ТВ гледаемост (на графиката). Силвър посочи като една от причините драматична промяна в потреблението на съдържание, отбелязвайки, че стрийминг платформите преживяват експоненциален възход. Затова и НБА планира да направи всички мачове достъпни цифрово съгласно новите споразумения за излъчване, които трябва да бъдат финализирани догодина.
И все пак въпросите за бъдещето на спорта са големи. Дали тройката ще продължи царуването си, или НБА ще намери начин да възстанови баланса и зрителския интерес? Засега стрелбата за 3 т. остава властелин, но както казва поговорката "не всичко, което блести, е злато" и много специалисти вече са на мнение, че господството ѝ притъпява разнообразието и драмата в баскетбола.