Астрономите откриха необичайна звезда, която пулсира, но само от едната страна. Гравитационните сили така са променили формата на звездата, че са й придали формата на капка.
"Теоретично знаем, че такива звезди трябва да съществуват от 80-те години на миналия век", казва професор Дон Курц от Университета в Централен Ланкашир и един от авторите на изследването на звездата. "Търся такава звезда почти 40 години и сега най-накрая я намерихме", пише той в доклад.
Звездата носи името CD74423 и има маса около 1,7 пъти повече от тази на Слънцето. Намира се на около 1500 светлинни години от Земята, и е част от Млечния път.
Звездите "трептят" с различен ритъм и степен. Астрономите приемат, че това се дължи на силите на конвекция и на магнитното поле в звездите. Тези трептения могат да се видят от всички страни на звездите, но тази звезда пулсира само от едната страна и това се дължи вероятно на друга малка звезда джудже до нея. Тези две космически тела се движат толкова близо едно до друго, че по-голямата звезда се е усукала и се е превърнала в капчица.
Астрономите предполагат, че в бъдеще ще бъдат открити още такива звезди.